Dizlerinden çıkanlar şoke etti! Tam 967 tane...Görenin içi kaldırmıyor

Eklem ve diz ağrıları, çağın hastalığı...

Kıkırdakların aşınması ve eklem sıvılarının kaybolması sonucunda çekilmez ağrılar artık günlük hayatı dahi kısıtlar hale geliyor.

Diz ağrılarının birçok sebebi olmakla birlikte sorumlusu minik görünen ama çok can yakan "eklem fareleri" olabilir.

Eklem faresinin en sık görülen belirtisi dizlerde takılma ve kitlenme hissidir.

Kemiklerden kopan minik parçaların eklem arasında yerleşmesi olarak bilinen eklem fareleri, dizlerde dayanılmaz ağrılara yol açabiliyor.

Peki, eklem faresi nedir ve nasıl anlaşılır? İşte eklem faresi hakkında merak edilenler...

Ekrem faresi nedir

Eklem faresi özellikle diz eklemi çevresinde görülmekle birlikte kalça, dirsek ve diğer eklemlerde de görülen, ufak parçalardan oluşan cisimlerdir.

Eklem çevresinde eklem sıvısı ya da sinoviyumda görülen kıkırdak ya da kemik parçalarıdır.

Eklem faresinin en sık görülen belirtisi özellikle dizde kilitlenme, takılma hissidir. Eklem faresi olanlar, hareket ettikçe eklemlerinde bir şeylerin oynadığını betimler.

Eklem fareleri bazen düşme, çarpma sonucu, spor faaliyetlerinden sonra ya da darbelerden sonra oluşabilir. Röntgen ile kolaylıkla tespit edilebilir. Ameliyat ve fizyoterapi ile çözümlenebilir.

Konya'da bir süre önce diz ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede ameliyata alınan 51 yaşındaki hastanın dizlerinden irili ufaklı 967 tane eklem faresi çıkarıldı.

Ameliyat olduktan sonra sağlığına kavuşan Nermin Uzbaş, "Benim 5-6 senedir dizlerimde aşırı bir vardı. Özellikle dizlerimden yolda yürürken sesler geliyordu, takılıyordu ve tabanlarıma basamıyordum" dedi.