Üsküdar, Ataşehir ve Ümraniye deprem riski ve dayanıklılık haritası! TIKLA - ÖĞREN

Kahramanmaraş'ta peş peşe yaşanan depremler 40 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden oldu.

Binlerce vatandaşımızın yaralandığı depremin üzerinden 15 gün geçti. Bu sürenin ardından dün ise Hatay'da peş peşe depremler meydana geldi.

Bu depremler sonrası gözler sık sık uyarı yapılan İstanbul'a çevrildi. Özellikle olası Marmara depremiyle ilgili uzmanların uyardığı İstanbul'da yapı stoğu ve ilçelerin depreme dayanıklılığı son günlerde yeniden gündeme gelmeye başladı.

Bunun akabinde de İtsanbul Büyükşehir Belediyesi kolları sıvadı ve bir risk haritası çıkardı.

İBB tarafından İstanbul'un ilçe ve mahallere göre riski haritası çıkarıldı.Üsküdar ve Ümraniye ilçe ve mahalleri deprem riski de İBB deprem riski haritası üzerinden incelenebiliyor.

Üç ilçenin haritası için...

İşte TÜİK 2019 verilerine göre Üsküdar Ataşehir ve Ümiraniye ilçelerine ait nüfus bilgileri şu şekilde:

Üsküdar 524.452 kişi

Ümraniye 732.379 kişi

Ataşehir 423.127 kişi

ÜSKÜDAR, ATAŞEHİR VE ÜMRANİYE DEPREM RİSKİ HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

Yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı;

"İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminleri İlçe Kitapçıkları”, ilçelere ait deprem tehlike analizlerini, kentsel üstyapı ve altyapı unsurlarının risk analizlerini sunmak amacıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü (DEZİM) ile Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE), Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı iş birliği ile hazırlanan “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi” (İBB-KRDAE, 2019) verileri ve sonuçları kullanılarak, 2020 yılında hazırlanmıştır.

"İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi (2019)” kapsamında, İstanbul bina envanterinin deprem risk analizlerini gerçekleştirmek üzere sınıflandırılmasında üç parametre dikkate alınmıştır (dini, tarihi, akaryakıt istasyonu vb. gibi özellikli bina türü yapılar hariç olmak üzere)