Mitt Romney kimdir

2 Ocak 2003 – 4 Ocak 2007 tarihleri arasında Massachusetts eyaletinin 70. valisi olarak görev yapmıştır. 6 Kasım 2012 tarihinde yapılacak 2012 ABD başkanlık seçimleri'nde Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayıdır.

Mitt Romney 12 Mart 1947 tarihinde Detroit kentinde doğdu. Ailesi İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi ya da daha yaygın adıyla Mormon olarak bilinen dine inanmaktadır.

Babası George W. Romney Meksika'daki Amerikalı Mormon kolonilerinden birinde doğmuş ve küçük yaşta ailesiyle ABD'ye gelmişti.

George Romney o zamanlar ABD'nin en büyük otomobil firması olan Amerikan Motors'un genel müdürlüğüne kadar yükseldi. George Romney 1963 yılında, oğlu Mitt Romney'in üniversite öğrencisi olduğu yıllarda, Michigan eyaletine vali seçildi ve 6 yıl süreyle bu görevde kaldı.

Siyasette yükselmeye devam eden George Romney 1968 ABD başkanlık seçimleri'nde Cumhuriyetçi Parti'den aday olmuş, ancak seçilememiştir. Seçimi Richard Nixon'a kaybettikten sonra 1969–1973 yılları arasında başkan seçilen Nixon'un hükümetinde İmar Bakanlığı yapmıştır.

Babasının Amerikan Motors firmasının genel müdürü olduğu yıllarda Detroit kenti civarında ilk ve orta öğrenimini tamamlayan Mitt Romney, 1965 yılında 1 yıl kadar Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi'ne devam etti.

O sırada sonradan evleneceği Ann Davies ile tanıştı. Ancak 1966 yılında ABD'den ayrılarak Mormonluk dininin bir gereği olarak misyonerlik yapmak (dinini yaymak) üzere Fransa'ya gitti. Orada 2,5 yıl süre kaldıktan sonra ABD'ye geri dönerek 21 Mart 1969 tarihinde, yokluğu sırasında Mormonluk dinine geçmiş olan Ann Davies'le evlendi. Yeni evli çift birlikte Brigham Young Üniversitesi'ne devam ettiler.

1971 yılında yılında mezun olan Romney, 1975 yılında da Harvard Üniversitesi'nden hukuk ve işletmecilik dallarında master derecesi aldı. Bu tarihten sonra Boston kenti civarında yaşayan Romney, Boston Consulting Group ve Bain Capital gibi finans ve işletme danışmanlığı firmalarında çalışarak yükseldi ve zengin oldu.

Ayrıca ABD'nin Utah eyaletindeki Salt Lake City kentinde yapılan 2002 Kış Olimpiyatları'nın yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptı.

Mitt Romney'in siyasetteki ilk deneyimi 1994 yılında Massachusetts eyaletinden ABD Senatosu'na girmek üzere Ted Kennedy'ye karşı yarışmasıydı. Bu seçimi kaybeden Romney 2002 yılında da eyaletin valilik seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'den aday oldu.

Bu sefer seçimi kazandı ve Massachusetts valisi oldu. Valiliği dönemindeki en büyük başarısı ABD tarihinde ilk defa olarak Massachusetts eyaletinde evrensel sağlık sigortası sistemini kurmasıydı. Bu sistem daha sonra Barack Obama tarafından geliştirilen ABD çapındaki federal yasaya örnek teşkil etmiştir.

Romney, 4 yıllık valilik dönemini bitirdikten sonra valiliğe ikinci bir kez aday olmamaya karar verdi. Valiliği sona erdikten kısa bir süre sonra 13 Şubat 2007 tarihinde 2008 ABD başkanlık seçimleri'nde yarışmak üzere Cumhuriyetçi Parti'den ABD başkanlığı ön seçimlerine adaylığını koydu.

Ancak ön seçimleri partinin adaylığını kazanan John McCain'e kaybederek 7 Şubat 2008'de adaylıktan çekilmek zorunda kaldı. Barack Obama'nın John McCain'i yenerek başkan seçildiği bu seçimlerden kısa bir süre sonra Mitt Romney, hiç vakit kaybetmeden bir sonraki başkanlık seçimlerine hazırlanmaya başladı.

2 Haziran 2011 tarihinde de resmen 2012 ABD başkanlık seçimleri'ne adaylığını koydu.

Mitt Romney aday olur olmaz Cumhuriyetçi Parti seçmenleri arasında yapılan kamuoyu yoklamalarında üst sıralara oturdu.

Newt Gingrich ve Rick Santorum gibi Cumhuriyetçi siyasetçilerle şiddetli bir rekabete giren Mitt Romney çeşitli eyaletlerde yapılan ön seçimlerde en fazla delege kazanmayı başardı.

Rakipleri birer birer adaylıktan çekilmeye başladılar. 10 Nisan 2012 tarihinde en son ciddi rakibi Rick Santorum'un adaylıktan çekilmesi üzerinde Mitt Romney'in Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı olması kesinleşmiş oldu.

Romney 11 Ağustos 2012 tarihinde ABD Temsilciler Meclisi üyesi Paul Ryan'ı başkan yardımcısı adayı olarak seçtiğini açıkladı. Böylece 6 Kasım 2012 tarihinde yapılacak ABD başkanlık seçimlerinde Barack Obama-Joe Biden çiftine karşı başkanlık için yarışacak Cumhuriyetçi Parti ekibi Mitt Romney-Paul Ryan olarak belirlenmiş oldu.

Tüm dünyanın büyük dikkatle izlediği Amerika seçiminde Obama ve Romney aynı oy oranına sahip ama Başkan Obama seçildi.

Cumhuriyetçi aday Romney ise Kuzey Carolina, Güney Carolina, Idaho, Arizona, Missouri, Montana, Utah, Kansas, Texas, Louisiana, Wyoming, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Nebraska, Oklahoma, Oregon, Arkansas, Mississipi, Alabama, Indiana, Georgia, Kentucky, Batı Virginia, Tennessee'yi kazandı.

Buna göre, Romney'nin delege sayısı 203'te kaldı. Florida ve Alaska'da ise seçim sonuçları henüz belli olmadı. Bu eyalatlerin toplam delege sayısı 45. Başkan seçilebilmek için 270 delegenin desteği gerekiyordu.