Adnan Polat kimdir

Adnan Polat kimdir

İş adamı ve Galatasaray Spor Kulübü eski başkanı Adnan Polat kimdir?

Adnan Polat

Adnan Polat, 23 Şubat 1953 tarihinde Erzurum’un Aşkale ilçesinde dünyaya geldi. 1971 yılında Işık Lisesi'nden mezun oldu. 1976 yılında ABD’de New York Long Island Üniversitesi İş İdaresi Bölümü'nü tamamladı.

Aynı yıl Polat Holding’e bağlı Polat İnşaat Anonim Şirketi’nde şantiye şef yardımcısı olarak çalışmaya başladı. 1981 yılından itibaren Polat Holding’in Sanayi Grubu’nun yönetimini üstlendi. Bu süre içinde Sanayi Grubu'na uluslararası bir boyut kazandırdı.

1981 yılından başlayarak Ege Seramik’in yönetim kademelerinde 10 yıl süreyle görev aldı. 1992-1996 yıllarında ise 4 yıl süre ile Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcılığı ve Futbol Komitesi Başkanlığı yaptı. 7 Mart 1997 tarihinde “Tayland Fahri Konsolosluk” görevini üstendi

CHP’DEN  İSTANBUL ADAYI OLDU

1999 yılında CHP’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi için aday oldu. Ancak kazanamadı. İki yıl sonrasında “Seramik Kaplama Malzemeleri Üreticileri Birliği”ne (SERKA) başkan seçildi. 2002 yılında da “Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı” seçildi. TÜSİAD, İKV ve İTO’nun yönetim kurulu ve Işık Üniversitesi mütevelli heyeti üyesidir.

Adnan Polat, 2006- 2008 yılları arasında Özhan Canaydın dönemi Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2008 yılı mart ayında yapılan Başkanlık seçiminde, 2148 oy ile Galatasaray Spor Kulübü'nün 33. Başkanı oldu. Polat, 7 Mart 2010 tarihinde Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda yapılan seçim sonucunda toplam 2.944 oy alarak diğer başkan adayı Adnan Öztürk'ün önünde seçimi kazandı ve Galatasaray Spor Kulübü'ne tekrar başkan seçildi. Mayıs 2011’de ise görevini Ünal Aysal’a devretti.

İTALYA DEVLET NİŞANI ALDI

Adnan Polat, 2007 yılında topluma ve cemiyete verdiğim hizmetten ötürü İtalya Cumhurbaşkanı tarafından “Commendatore Ordine al Merito della Repubblica Itailana” adını taşıyan devlet nişanıyla ödüllendirildi.

Polat, evli ve iki çocuk babasıdır.

Adnan Polata Galatasarayda şike oldu mu sorusuAdnan Polat yangın sonrası konuştuAdnan Polat ifade verdiAdnan Polat Emniyet Müdürlüğünde