Alexis Tsipras kimdir

Alexis Tsipras kimdir

Alexis Tsipras, Yunanistan'daki erken seçimlerden zaferle ayrılan sol parti Syriza'nın lideridir.

Alexis Tsipras

Yunanistan'a AB ve IMF tarafından dayatıldığını ileri sürdüğü ekonomik kurtarma paketlerinin yeniden müzakere edilmesini savunan Radikal Sol İttifak (SYRIZA) lideri Aleksis Tsipras, 28 Temmuz 1974'te Atina’da doğdu.

1980'lerin sonlarında Yunanistan Komünist Gençlik Partisine katılan Tsipras, 1990’lı yıllarda öğrenci hareketinde öncü rol oynadı, 1995'den 1997'ye kadar Yunanistan Ulusal Öğrenci Birliği Merkez Konseyinde seçilmiş temsilci olarak görev aldı.

SYRIZA DÖNEMİ

Tsipras, 1999'da Sinaspismos tis Aristeras Partisinin sekreterliğine, 2004’te de merkez komite üyeliğine ve ardından genel başkanlığına seçildi. 2009'da milletvekili seçilmesinin ardından yeni oluşturulan Radikal Sol İttifak (SYRIZA) partisinin parlamento grup başkanlığı görevine getirilen Tsipras, Sinaspismos Partisinin 2013’te dağılmasının ardından da SYRIZA genel başkanlığını üstlendi.

Yunanistan’da, 2012’de yapılan genel seçimlerde, Tsipras’ın liderliğini yaptığı SYRIZA, 2009’da yüzde 4,6 olan oy oranını yüzde 16,77’ye yükselterek ikinci parti oldu. Asıl mesleği inşat mühendisliği olan Tsipras, evli ve iki çocuk babası.

Yunanistanın yeni lideri Alexis Tsiprasın yemin töreni