Banu Güven kimdir

Banu Güven kimdir

İMC TV'de Artı Haber’i sunan gazeteci ve yazar Banu Güven kimdir?

Banu Güven

Banu Güven, 15 Mayıs 1969’da İstanbul’da doğdu. 1987 yılında İstanbul Erkek Lisesini bitirdi. 1991 yılında da İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladı. Bir süre Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nde stajyerlik yaptı.

GAZETECİLİK KARİYERİ

Gazeteciliğe üniversite yıllarında ilgi duymaya başladı. İlk olarak Çağdaş Yayınları’nın çıkardığı Almanca-Türkçe yayımlanan “Bizim Almanca” dergisinde çalıştı. Daha sonra bir İsviçre gazetesinin Türkiye bürosu sorumluluğunu üstlendi. 1994 yılında “Milliyet” gazetesinde dış haberler servisinde çalışmaya başladı.

2007 yılından sonra “Radikal” gazetesinin cumartesi ekinde köşe yazarlığı yaptı. 2008 yılında Galatasaray Üniversitesi'nde çalıştı. Şimdilerde İzmir Ekonomi Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

NTV’DE 14 YILLIK KARİYER KÖTÜ BİTTİ

Milliyet’ten 1997 yılında NTV’ye transfer oldu. Muhabirlik yaptığı NTV’de 2011 yılına kadar tam 14 yıl görev yaptı. Bu kanalda “Geçen Hafta - Bu Hafta” ve akşam saatlerinde yayınlanan “24 Saat” adlı programları hazırlayıp sundu. NTV’nin 2009-2010 yılları arasında akşam haberlerini, 2010-2011 yılları arasında da "Banu Güven'le artı" adlı söyleşi programını yaptı.

SÖYLEŞİSİ ENGELLENİNCE İSTİFA ETTİ

2 Haziran 2011 tarihinde yaptığı Vedat Türkali röportajı ve yapmayı planladığı Leyla Zana röportajının engellenmesiyle 14 yıllık NTV kariyerine son verdi.

2013 yılında Artı Bir Tv'de “Hafta Başı” adlı bir programı sundu. Kısa süren Artı Bir Tv serüveninden sonra 2014 yılında İMC Tv'de çalışmaya başladı. O tarihten beri "Artı Haber" adlı programı sunmaktadır.

Güven, Aykut Dokur ile 2011 yılında evlendi.

Banu Güvenin Gezi hayaliBanu Güven: Haber yapmayı sürdüreceğizBanu Güven canlı performans - Dream TVBanu Güven Babylon Konseri HD