Bedrettin Dalan kimdir

Bedrettin Dalan kimdir

İstanbul’un ilk Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi'nin kurucusu Bedrettin Dalan kimdir?

Bedrettin Dalan

Bedrettin Dalan, 1941 yılında Bayburt'ta doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği'nden mezun oldu. Çalışma hayatına TCDD'de başladı.

SİYASET HAYATI

1984 yılında kurulan Anavatan Partisi'nin Kurucu Üyelerinden oldu. Aynı yıl yapılan seçimle "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı" seçildi. 1986 yılında Anavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal ile parti içinde çatışma yaşadı. Bu çatışması sonrası 1989 yerel seçimlerinde yaşadığı başarısızlığı nedeniyle partiden koptu.

1990’da Demokrat Merkez Partisi Kurucu Genel Başkanı olarak siyasetinde yeni bir sayfa açtı. 1991’yılında Doğru Yol Partisi’ne katılarak, DYP İstanbul Milletvekili olarak meclise girdi. 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olsa da seçilemedi. 1995’te DYP’den istifa edip ANAP’a döndü.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyeliği yaptı. İstek Vakfını kurarak çok sayıda anaokulu, ilköğretim okulu ve lise öğrencisinin eğitimine katkı sağladı. Bu faaliyetleri sonrasında 1996 yılında Yeditepe Üniversitesi'ni kurdu.

ERGENEKON’DAN KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILDI

Ayrıca Dalan hakkında “Ergenekon Davası” kapsamında 12 Nisan 2010’da yakalama kararı çıkarılmıştı. 5 yıldır yurt dışında yaşayan Dalan hakkındaki karar kaldırıldığı için 10 Mart 2015’te Türkiye’ye döndü.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 30 Aralık 2011 tarihli kararıyla İstek Vakfı malları hariç, Türkiye'deki bütün mal varlığına, hak ve alacaklarına el konulmasına karar verilmişti.

Süleyman Soylu, Bedrettin Gündeşin Öcalan posterleriyle görüntüsünü paylaştıEsenyut’ta erkek kuaförüne dalan pitbullSamsunda karşı şeride dalan sürücü araçlara çarptı, 2 kişi yaralandıHuzurevi sakini öğrenci affından faydalandı, yeniden üniversiteye döndü