Bezm-i Alem Valide Sultan kimdir

Bezm-i Alem Valide Sultan kimdir

Osmanlı tarihinin en tanınmış valide sultanlarından biridir.

Osmanlı Padişahı II. Mahmut'un 2. eşi ve padişah Abdülmecit'in annesidir. Bezm-i-Âlem "Dünya meclisi" anlamına gelir. Osmanlı tarihinin en tanınmış valide sultanlarından biridir. Hayırseverlik için yaptığı çalışmalardan dolayı sevilen ve saygı duyulan bir Valide sultan olarak tarihe geçmiştir.

Küçük yaşta esirciler tarafından saraya câriye olarak getirilen bir Gürcü kızı olduğu bilinmektedir. Yahudi asıllı olduğuna dair bir iddia da ortaya atılmıştır. Yahudi olduğu düşüncesi ise Gürcü Yahudisi olabileceğinden gelir.

EN SEVİLEN VALİDE SULTAN

Abdülmecit tahta çıktığında 16 yaşında, kendisi de 32 yaşındaydı. Oğlunun hükümdarlığı döneminde, öldüğü tarihe kadar 14 yıl süreyle (1839-1853) Valide Sultan oldu. Oğluna Tanzimat'ın ilanı konusunda Mustafa Reşit Paşa'ya güvenmesini tavsiye ettiği söylenir. Ayrıca Abdülmecit'in annesini çok sevdiği, hükümetteki nazırları (bakan) seçerken annesine danıştığı bilinmektedir.

VEFATI

Bezmialem Sultan 2 Mayıs1853 tarihinde Dolmabahçe Sarayı'nda vefat etti ve Divanyolu'ndaki II. Mahmut Türbesine gömüldü. Garabet Balyan'ın mimarlığı altında inşaatına başlattırdığı Dolmabahçe Camii henüz bitmemişti. Camiyi oğlu Sultan Abdülmecit annesinin anısına 1855 yılında tamamlattırarak Bezmialem Valide Sultan Camii adı altında hizmete açtı. Cami zamanla Dolmabahçe Sarayına yakınlığı nedeniyle Dolmabahçe Camii olarak anılmağa başladı.

ESERLERİ

Bezm-î-Âlem Valide Sultan birçok mimari eserlerin yapılmasına öncülük etmiştir.

- Yıldız Sarayı'ndaki Dilkuşa Kasrı (1842)

- Maçka (1839), Topkapı (1843) ve Yıldız'da (1843) üç değişik Bezmiâlem Valide Sultan Çeşmesi

- Bezm-î-Âlem Valide Sultan Vakıf Gureba Hastanesi (1843)

- Günümüzde Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nin binası olarak kullanılan Mekteb-i Maarif ve Valide Mektebi (1850)

- Haliç üzerinde yapılan ilk ahşap Galata köprüsü (1845)

Sultangazide lokanta çalışanı Heimlich manevrasıyla hayat kurtardıEyüpsultan’daki bir markette 3 adet ruhsatsız tabanca çıktıSultanbeyli’deki yolcuların koltuk kavgasıEyüpsultan’da ilginç kaza: Otomobiller üst üste çıktı