Charles Pathe kimdir

Charles Pathe kimdir

Fransız sinemacı.

Elindeki film yapım ve dağıtım ağıyla 20. yüzyılın ilk yıllarında dünya sinema pazarına egemen olmuştur.

Kardeşleriyle birlikte 1896'da Paris'te, gramofon ve gramofon silindiri üretip satan Pathé Frères (Pathe Kardeşler) şirketini kurdu. Şirket Fransa'nın her yanındaki salonları Thomas A. Edison ve William Dickson'ın geliştirdiği film izleme aygıtı kinetoskopla donattığı gibi, Lumière Kardeşler'in geliştirdiği kamerayla da birçok kısa film çevirdi. 

Bu filmlerin konularını çarpıcı serüvenler, melodramatik aşk öyküleri ve komediler oluşturuyordu. Pathé 1909'da ilk uzun filmini, Victor Hugo'nun romanının dört makaralık bir uyarlaması olan Les Misérables'i (Sefiller) gerçekleştirdi. 

Aynı dönemde ilk haftalık haber filmi Pathé-Journal'i başlattı. Başta ABD ve Britanya olmak üzere çeşitli ülkelerde gösterilen bu dizi 1956'ya değin ilgiyle izlendi. Pathé Frères 1914'te ABD'deki stüdyolarında , beyazperdenin ilk ve en ünlü dizi filmlerinden The Perils of Pauline'in ilk bölümlerini hazırladı. 

Şirket ayrıca sinema dergisi Pathé Pictorial'ı yayımlamaya başladı.

Fransa, Britanya ve ABD'deki film yapım birimleri ve bütün dünyaya yayılmış dağıtım bürolarıyla Pathé Frères son derece karlı birkuruluştu. Bazı filmlerinin kazancı, maliyetlerin 50 ile 100 katı arasında değişiyordu. 

Pathe 1917'de şirketin donanımlarını, film stüdyolarını ve gösterim salonlarını satmaya başladı. 1929'da da sinemacılığı bıraktı ve Monako'da inzivaya çekildi. Ama şirket dağıtımcı olarak etkinliğini ve önemli konumunu sürdürdü.