Gündüz Kılıç kimdir

Gündüz Kılıç kimdir

Türk futbolcu, teknik direktör. Atatürk'ün yakın arkadaşı ve koruması Kılıç Ali'nin oğludur.

1919 yılında İstanbul'da doğan Gündüz Kılıç, Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra futbol hayatına sarı kırmızılı takımda santrafor olarak başladı.

1938 yılında futbol hayatına ara vererek yüksek öğrenim için Almanya'ya gitti. Döndüğünde tekrar Galatasaray forması giyen Kılıç, dönüşünde 2 Türkiye Ligi Şampiyonluğu yaşadı. 11 kez A Milli Takım'da görev yapan Kılıç 1953 yılına kadar Galatasaray'da görev yaptı. Baba lakaplı futbolcu 1980 yılında vefat etti.

Galatasaray'da Gündüz Kılıç devrimi

TAKIM KOÇLUĞU

1952 yılında, bir sabah erkenden, takım kaptanının üniformasını dolabına astıktan sonra koç üniforması giyerek arkasına bakmadan ıslık çalmasıyla başladı. Bir zamanlar Galatasaray takımının kaptanı olan Gündüz Kılıç eski takım arkadaşlarının ve takıma aldığı parlak, genç yeteneklerin koçluğunu yaparak, 1934-1952 arasında tek bir şampiyonluk olmadan geçen, dertli ve kederli on sekiz uzun yılın ardından takımı sayısız şampiyonluğa taşıdı.

SAYISIZ BAŞARI

Saha içinde de dışında da gerçek bir centilmen olan Gündüz Kılıç Galatasaray`ı , yepyeni parlak hedeflere taşıdı. Gündüz'ün liderliği altında Galatasaray Türkiye kupası ve uluslararası maçlar gibi sayısız şampiyonluğa imza attı. 

Kemal Kılıçdaroğlu, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal ile görüştüDevlet Bahçeli, Kılıçdaroğlunun Demirtaş afişi önündeki pozuna tepki gösterdiAdana’da kılıçlı tüfekli ‘çatı akıttı’ kavgasıKemal Kılıçdaroğlu ve eşi, milletvekili eşleriyle çay sohbetinde buluştu