Hasip Kaplan kimdir

Hasip Kaplan kimdir

Kürt siyasetçi ve avukat Hasip Kaplan kimdir?

hasip kaplanHasip Kaplan, 1 Ocak 1954 yılında Şırnak’ın Harapşeref köyünde dünyaya geldi. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Hanif'tir. İleri düzey Kürtçe bilen Kaplan, orta düzeyde Arapça ve Fransızca bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

GÖREVLERİ

Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini tamamladı. Uluslararası hukuk uzmanı olarak bir dönem görev yaptı. Türkiye Barolar Birliği Üyeliği yaptı. Uluslararası Hukuk çerçevesinde İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezinde ders verdi. Avrupa Hukukçular Birliği'nin Türkiye Üyesi oldu. TBMM’de BDP adına Plân ve Bütçe Komisyonu üyeliği yaptı.

Bin Umut Adayları olarak 22 Temmuz 2007 genel seçimlerine girerek Şırnak'tan bağımsız milletvekili oldu. Devamında TBMM'de DTP grubunda yer aldı. TBMM 23. Dönem BDP Şırnak Milletvekilli oldu.

2011 genel seçimlerinde BDP'nin desteklediği “Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku”ndan Şırnak bağımsız aday olarak gösterildi. 24. Dönem TBMM Şırnak Bağımsız Milletvekili olarak seçilmiştir. Ayrıca Hasip Kaplan 5 Temmuz 2011 tarihi itibariyle Barış ve Demokrasi Partisi grup başkanvekili olmuştur.

2014 tarihinde diğer BDP'li milletvekilleri ile beraber Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) geçti ve TBMM'de 27 kişilik HDP grubunu oluşturdular.

“Hukuk” ve “Esmer” dergisi ile “Gündem” gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 4 kitabı vardır.

YAYINLANMIŞ 4 KİTABI

-İstanbul'dan Botan'a 'Olağanüstü' Belge Notları (1992)

-Bir Onur Kavgası Cizre'den Strasbourg'a Yeşilyurt Dışkı Yedirme Davası (1996)

-Ben Sophia Anne Çığlığı (2004)

-Dilekçesi Hüzün (2005)

Dubaide cinsiyet belirleme partisine kaplan getirdilerBebek kaplanları emziren köpekYosunla kaplanan Seyhan Nehri temizlendiPalandökenin zirvesi sonbaharda yeniden karla kapland