İbrahim Saraçoğlu kimdir

İbrahim Saraçoğlu kimdir

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olan kimyager, akademisyen, biyoteknoloji ve mikrobiyoloji uzmanı İbrahim Adnan Saraçoğlu kimdir?

İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu, 1949 yılında Karabük’ün Safranbolu ilçesinde dünyaya geldi. Kimya Mühendisliği eğitimini tamamladı ve 1978 yılında yüksek lisans ve doktora çalışmasını yapmak üzere Avusturya Graz Teknik Üniverisitesi’ne gitti. 1983-1986 yılları arasında Graz Teknik Üniversitesi Biyoteknoloji-Mikrobiyoloji kürsüsünde asistan olarak çalıştı. Karl Franzes Üniversitesinde 1987-1994 ve 1995-1999 yılları arasında da Viyana Teknik Üniversitesi'nde profesörlük yaptı. Aynı zamanda 1987-1993 yılları arasında AVL Araştırma Merkezinde Metabolit Sensörler konusunda araştırmacı ve yönetici olarak bir süre çalışmalar yaptı.

Türkiye'de LAB'lı deterjanlara geçişin öncülüğünü yaptı. Mart 2010’da Ankara'da dünyanın 3. büyük “Tohum Gen Bankası”nın açılmasına ve yine aynı yıl Haziran’da Türkiye'nin ilk “Resmi Tıbbi Bitkiler Araştırma Laboratuvarı”nın açılmasına vesile oldu. Prof. Saraçoğlu halen, İleri Bitki Kimyası konularında Marmara Üniversitesi Biyomühendislik Anabilim dalında ve İstanbul Aydın Üniversitesi Gıda Mühendisliği ve Gıda Güvenliği Bölümlerinde yüksek lisans ve doktora düzeyinde dersler vermektedir.

27 Ocak 2015 tarihinde "Cumhurbaşkanı Başdanışmanı" olarak göreve başladı.

Saraçoğlu, 1995 yılında eşinden ayrılmış olup 2 çocuk babasıdır.

İbrahim Kalın: Ukraynadan tahıl taşıyan ilk gemi yarın çıkabilirMalatyalı İbrahim dünyanın en başarılı 15 öğrencisinden biri olduİbrahim Reisi: Terör örgütlerinin farklı isimleri olabilirİbrahim Tatlıses İsrail’de konser verdi