Savcı Sayan kimdir

Savcı Sayan kimdir

CHP eski MYK üyesi ve şimdilerde Ak Parti’den aday olan Savcı Sayan kimdir?

Savcı Sayan

Savcı Sayan, 1971 yılında Ağrı’nın Tutak ilçesinde dünyaya geldi. 24 çocuklu bir ailenin 12. çocuğudur. İlkokulu Tutak’ta, ortaöğrenimini Muş Malazgirt’te, lise öğrenimini de Tutak Lisesinde okul birincisi olarak tamamladı. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü okuyarak mezun oldu. Pedogojik formasyon da alıp öğretmenlik yaptı.

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın en yakınındaki isimlerin başında geldi. 12 Eylül’de kapanan CHP Gençlik Kollarının 1996’da tekrar açılmasını sağlayan ekipte yer aldı. 1996-2000 yılları arasında CHP'den MYK üyeliği yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi'nde İlçe Gençlik Kolu, İl Gençlik Kolu ve Genel Merkez Gençlik Kolları gibi çeşitli görevlerde bulundu. Bir süre CHP Ağrı İl Başkanlığı görevini yürüttü. Kendini “Müslüman sosyal demokrat” olarak tanımlamaktadır.

Bazı Sivil Toplum Kuruluşlarına üyeliği bulunan Sayan’ın, Doğu ve Güney Doğu Anadolu yörelerindeki Töre cinayetleri, kadınların eğitimleri konularında çeşitli çalışmalar yaptı.

AK PARTİ’DEN ADAY OLDU

Seçim öncesi adaylık süreci devam ederken Savı Sayan’da Ak Parti’den aday adaylığı için başvuruda bulundu. Gazetecilerin soruları üzerine; “Türkiye yol ayrımında. Tercihimi ben memleket meselesinden yana koyarak AK Parti'den aday adayı oldum.” dedi.

2012 yılında İzmirli Gülşah Koyuncu ile hayatını birleştirdi.

Seda Sayan ile eşi Çağlar Ökten LGBT yürüyüşünde37 yıl Almanyada yaşayan gurbetçinin Türkiye-Almanya karşılaştırmalarıKütahya’da yaşayan Yusuf Dede, boş araziyi meyve bahçesine çevirdiFransada kavurucu sıcaklarda çadırlarda yaşayan evsizler