Yılmaz Gruda kimdir?

Yılmaz Gruda kimdir?

Yılmaz Gruda, halen aktif olarak sanatına devam ediyor.

1

YILMAZ GRUDA KİMDİR?

14 Temmuz 1930 İstanbul doğumludur. Ankara Ticaret Lisesi'ndeki eğitimini yarıda bırakarak memur olmuştur. Gruda’nın yazdığı şiirler bir dergide yayınlanmaya başlamıştır.

KARİYERİ

1956 yılında girdiği cep tiyatrosu ile oyunculuk hayatına bir başlangıç yapmıştır. Oyunculuğa Ankara Devlet Tiyatrosu'na ait küçük tiyatroda devam etmiştir. Ankara Meydan Sahnesi topluluklarında görevler üstlenmiştir. Bir süre tekrar memurluğa dönmüş, muhasebe işleriyle uğraşmıştır.

Oyuncu Muammer Karaca Tiyatrosu'nu yönetmiştir. Kendisi aynı zamanda Ayşen Gruda’nın eski eşidir. Atilla İlhan ile birlikte 'Mavi Hareket'i başlatan şairlerdendir. Oyuncunun yazdığı tiyatro oyunların açıkça Çehov etkisi görülebilmektedir. Sanatçının yazdığı birçok yaymlanmış eseri vardır. Oyuncu halen aktif olarak sanatına devam etmektedir.

Uraz Kaygılaroğlu, Cem Yılmaza tepki gösterdi: Ciddi bir şey anlatıyorumYılmaz Morgül: Hande Erçel ile evlenmek isterdimYılmaz Vural: Maçlardan önce İstiklal Marşı okunmamalıArtvin Valisi Yılmaz Doruk, minik sporcu ile güreş tuttu