Zeki Demirkubuz kimdir

Zeki Demirkubuz kimdir

Filmleriyle içsel yaşamları anlatan ünlü yönetmen Zeki Demirkubuz kimdir?

Zeki Demirkubuz

Zeki Demirkubuz, 1 Ekim 1964 tarihinde Isparta’da dünyaya geldi. Ortaokulu Isparta Gönen Öğretmen Okulu’nda bitirdikten sonra İstanbul’a gitti. Liseye İstanbul'da başladıysa da birinci dönemi bitirdikten sonra okulu bırakarak fabrikada çalışmaya başladı.

1980 darbesinden sonra tutuklandı ve üç yıl hapis yattı. Edebiyata, özellikle de Dostoyevski’ye ilgisi bu dönemde arttı. O yıllarda Suç ve Ceza'nın etkileri kendinde yer etmeye başladı. Anadolu'nun çeşitli yerlerinde işportacılık yaptı. Askerliğini erteleyebilmek için okula döndü. Liseyi dışarıdan bitirerek İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne başladı.

SİNEMAYA BAŞLANGICI

1986 yılında Zeki Ökten’in asistanlığını yaparak sinemaya giriş yaptı. 1994 yılında, ilk uzun filmi olan “C Blok”u çekene kadar çeşitli yönetmenlerle çalıştı.

C Blok’tan çektikten sonra kendi senaryolarını yazmaya başlayan bağımsız bir yönetmen olarak yoluna devam etti. Uluslararası eleştirmenler ve izleyiciler, Demirkubuz’u Venedik Film Festivali’nde gösterilen ikinci filmi “Masumiyet”le birlikte tanıdı. Üçüncü filmi olan “Üçüncü Sayfa”, Türkiye’deki film festivallerinin yanı sıra Locarno ve Rotterdam Film Festivalleri de dâhil olmak üzere Avrupa’da ve çok sayıda film festivalinde gösterildi. Bu dönemde Zeki Demirkubuz “Karanlık Üzerine Öyküler” adını verdiği üçlemesinin çekimlerine başladı. İki filmi, “Yazgı ve İtiraf” 2002 yılında Cannes Film Festivali'nin “Un Certain Regard” bölümünde gösterildi. başrolünü de üstlendiği üçlemesini “Bekleme Odası”nı 2003 yılında tamamladı. 2006 yılında Masumiyet’in başlangıç öyküsünü anlatan “Kader”i çekti. Demirkubuz, 2009 yılında “Kıskanmak” adlı filmi, 2012 yılında da “Yeraltı” adlı filmi çekti.

ALDIĞI ÖDÜLLER

1994 - C Blok - En İyi Yönetmen ve Film

1997- Masumiyet - Halk Jurisi Avni Tolunay Ödülü

1999 - Üçüncü Sayfa - Behlül Dal Juri Özel Ödülü

2001 – İtiraf - En İyi Yönetmen ve Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü

2001 – Yazgı- En İyi 3. Film ve En İyi Yönetmen

2003 - Bekleme Odası - Behlül Dal Juri Özel Ödülü ve En İyi Türk Yönetmen

2006 – Kader - En İyi Film, FIPRESCI Ödülü

2012 – Yeraltı - En İyi Film, En İyi Yönetmen

FİLMOGRAFİSİ

-C Blok (1994)

-Masumiyet (1997)

-Üçüncü Sayfa (1999)

-İtiraf (2001)

-Yazgı (2001)

-Bekleme Odası (2003)

-Kader (2006)

-Kıskanmak (2009)

-Yeraltı (2012)

Lilleden Romaya Transfer Olan Zeki Çelik İtalyadaDonald Trump: Putin zeki, asıl sorun liderlerimizin aptal olmasıŞekilli oyuncakla oynayan zeki kargaYılmaz Morgülden Zeki Müreni taklit edenlere sert tepki