Petrol
111.44
0.68%
Euro
17.4452
0.86%
Dolar
16.3211
1.53%
Altın
973.97
0.80%
Borsa
2418
0.00%
Bitcoin
487.436
2.04%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  2. Elizabeth'e gölge oyunu gösterisi İZLE

  Karagöz-Hacivat sanatçısı Nevzat Çiftçi, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’e gölge oyunu gösterisi sunacak.
  • 20.05.2014 - 10:30
  2. Elizabeth'e gölge oyunu gösterisi İZLE

  2. Elizabeth e gölge oyunu gösterisi İZLE #1

  Anadolu Kültür Festivali dolayısıyla İngiltere’ye gidecek olan Nevzat Çiftçi, Bursa ziyaretinde Karagöz oynattığı Kraliçe 2. Elizabeth’i ziyaret ederek gösteri sunacak.

  2. Elizabeth e gölge oyunu gösterisi İZLE #2

  2. Elizabeth'e gölge oyunu gösterisi İZLE

  ''KARAGÖZ'Ü HUZURA ÇIKARDIK''

  Londra’da düzenlenecek Anadolu Kültür Festivali’ne katılacağını söyleyen Çiftçi, “Daveti memnuniyetle kabul ettim. İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in Bursa’ya geldiğinde Karagöz gösterisi izlemek istediği bilgisi bize ulaştı. Kraliçe için özel bir gösteri hazırladık. Karagöz, eskilerin dediği gibi huzura çıktı. Eskiden sultanların huzurunda oynatıldığında ’huzur’ Karagöz’ü denilirdi. Biz de kraliçenin Bursa ziyaretinde Karagözü huzura çıkardık. Gösteriden sonra kraliçenin yüzünün güldüğünü gördük. Oyunu çok dikkatli bir şekilde izledi ve gösteriden çok memnun kaldığını belirtti. Biz kendisine bir adet Karagöz figürü hediye ettik ve bir gün İngiltere’ye gelirsek orada da bu gösteriyi yapmak istediğimizi söyledik. Bu ziyaret de bugünlere kısmet oldu” dedi.

  ''DÜNYA ÇAPINDA BİR TANITIM OLDU''

  Anadolu Kültür Festivali’nde İngiltere’de Türkiye ve Bursa’yı temsil edeceğini ifade eden Çiftçi, “Kraliçeye yaptığımız gösteriden sonra sadece Türkiye’de değil dünya çapında bir tanıtım oldu. Bu sadece Kraliçeye yapılan bir gösteri değil. Biz dünyaca ünlü bir çok isme bu gösterileri yaptık. Eskiden Bursa denildiği zaman pek anılmayan Karagöz, bugün Karagöz Müzesi ve Karagöz oyunlarıyla anılıyor” şeklinde konuştu. Nevzat Çiftçi, Londra’da bir hafta boyunca İngilizlere gösteri yapacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir