Euro
11.1277
-0.58%
Dolar
9.5839
-0.19%
Altın
556.82
0.59%
Borsa
1.494
0.93%
Bitcoin
607.330
4.35%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C
  AB liderleri, birliğin ekonomisini kurtarma programında

  AB liderleri, birliğin ekonomisini kurtarma programında

  Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirilen AB Liderler Zirvesi’nde AB'nin ekonomisini kurtarma planları konuşuluyor.
  • REUTERS
  • 18.07.2020 - 15:35

  Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkenin lideri, yeni tip koronavirüsün ekonomik sonuçlarıyla mücadele için hazırlanan kurtarma programını ve gelecekteki bütçeyi müzakere etmek için toplantılarını sürdürüyor. Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirilen zirvenin ikinci gün oturumları başladı.

  AB liderleri, birliğin ekonomisini kurtarma programında #1

  AB Konseyi Başkanı Charles Michel'in başkanlık ettiği zirveye, üye 27 ülkenin devlet veya hükümet başkanları ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen katıldı.

  AB liderleri, birliğin ekonomisini kurtarma programında #2

  ZORLU MÜZAKERELER

  Liderleri, koronavirüs krizinin başlangıcından bu yana ilk defa fiziksel olarak bir araya getiren zirvede, salgının ekonomik etkilerine karşı hazırlanan toplam 750 milyar euroluk ekonomik kurtarma programı ile yaklaşık 1 trilyon euroluk AB'nin 2021-2027'deki bütçesini belirleyecek 'Çok Yıllı Mali Çerçeve' taslağı ele alınacak.

  AB liderleri, birliğin ekonomisini kurtarma programında #3

  Liderler, kurtarma programının boyutunu, içerisindeki hibe ve kredilerin miktarını ve bunlar için uygulanacak denetim mekanizmasıyla koşulları tartışacak.

  Kurtarma programıyla, AB'nin 2021-2027 dönemi bütçesini de görüşecek liderler, bütçenin boyutunu, harcama alanlarını ve üye ülkelerin gelecekteki bütçeye ne oranda katkı sağlayacaklarını müzakere edecek.

  AB liderleri, birliğin ekonomisini kurtarma programında #4

  Üye ülkelerin oy birliğiyle belirlenecek kurtarma paketi ve gelecekteki bütçe konusunda anlaşma sağlanması için AB ülkeleri arasında zorlu müzakereler gerçekleşmesi bekleniyor.

  TARTIŞMALAR

  AB ülkeleri içinde 'Tutumlu 4'lü' olarak adlandırılan Danimarka, Hollanda, İsveç ve Avusturya, özellikle kurtarma programındaki hibeleri soğuk karşılıyor.

  Bu ülkeler, ihtiyaç duyan AB ülkelerine 'koşullu' biçimde kredi verilmesini ve bunların ileride geri ödenmesini istiyor.

  AB liderleri, birliğin ekonomisini kurtarma programında #5

  Söz konusu ülkeler, hibe verilmesi durumunda sıkı bir denetim mekanizması da talep ediyor.

  Macaristan ve Polonya, AB fonlarının hukukun üstünlüğü şartına bağlanmasına soğuk bakıyor. Böyle bir durumda bütçe ve kurtarma programını veto edeceklerini ifade ediyorlar.

  AB bütçesi ve kurtarma programına ilişkin karar, üye ülkelerin AB Konseyindeki oy birliği ve Avrupa Parlamentosu (AP) onayıyla alınıyor.

  AB liderleri, birliğin ekonomisini kurtarma programında #6

  AB liderleri, birliğin ekonomisini kurtarma programında #7

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir