Petrol
94.11
0.78%
Euro
18.2447
-0.05%
Dolar
17.9519
-0.03%
Altın
1.026
-0.11%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
437.074
-0.52%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  AB, mültecilere sırt çevirdi

  Paris‘te P.tesi günü düzenlenen mini AB zirvesinde mültecilerin kaderi ele alındı. Görüşmede mültecilere "Avrupa’ya gelmeyin" mesajı çıktı.
  • Haber Merkezi
  • 31.08.2017 - 11:43
  AB, mültecilere sırt çevirdi

  Paris‘te pazartesi günü mini bir AB zirvesi gerçekleştirildi. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de katıldığı toplantıda Avrupa'ya geçmeyi bekleyen yüz binlerce Afrikalı göçmenin kaderi masaya yatırıldı. Sonuç elbette yine mültecilere kapıları kapatmak oldu.

  AB, mültecilere sırt çevirdi #1

  AB MÜLTECİLERE SIRT ÇEVİRDİ

  Ülkelerindeki savaştan kaçarak Avrupa'ya sığınmaya çalışan Afrika'lı mülteciler, 2015 yılında kriz haline gelmişti. Çeşitli illegal yollarla Avrupa'ya giriş sağlayan mültecilerin büyük bir kısmı Avrupa'da sınırlardan içeri alınmamış, kaderlerine terkedilmişti.

  AB, mültecilere sırt çevirdi #2

  İşte o krizin üzerinden 2 yıl geçti, ancak ne mülteciler sınırı geçebildi, ne de kriz sona erdi. Krizin çözümüne ilişkin Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron toplantı talebinde bulundu. Geçtiğimiz Pazartesi günü Başta Almanya Başbakanı Şansöyle Merkel olmak üzere bir çok AB lideri toplantıya katıldı. Kapalı kapılar ardında gerçekleşen toplantıya ilişkin açıklama geldi.

  "AVRUPA'YA GELMEYİN"

  Toplantıdan "insanlık adına beklenen sonuç" mültecilerin en azından kademeli olarak Avrupa'ya alınarak istihdamı sağlanmasıydı, ancak yine beklenen oldu ve her zaman olduğu gibi Avrupa yine mültecilere sırt çevirdi.

  AB, mültecilere sırt çevirdi #3

  Macron, mültecileri Afrika'da tutma konusunda zirveye katılan diğer temsilcileri de ikna etti. Afrikalı göçmenlere Avrupa'da sığınmacı statüsü kazanma şansının, dolayısıyla yasal oturum imkanının neredeyse hiç olmayacağının da onlara izah edilmesi yönünde zirvede görüş birliği sağlandı. Mültecilere adeta "Avrupa'ya gelmeyin" mesajı verildi.

  AB, mültecilere sırt çevirdi #4

  PAPA'NIN MESAJI YOK SAYILDI

  Acımasız karar AB'yi gittikçe insanlıktan uzaklaşan bir noktaya sürüklüyor. Zira Kuzey Afrika'nın içinde bulunduğu durum ile, Yemen ve Libya'da yaşanan iç savaş durumu ele alındığında, mültecilerin keyfi olarak değil, gerçekten yaşam mücadelesi verebilmek adına Avrupa'ya göç ettiği gözler önüne seriliyor.

  AB, mültecilere sırt çevirdi #5

  Hristiyan aleminin lideri Papa, geçtiğimiz günlerde mültecilere daha empati yollu yaklaşılması gerektiği ve Avrupa liderlerine daha çok mülteci alınması çağrısında bulunmuştu. Papanın çağrısından sonra yapılan bu toplantı, AB liderlerinin Papa'yı yok sayması oldu.

  AB, mültecilere sırt çevirdi #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir