Petrol
99.07
-0.53%
Euro
18.5302
-0.01%
Dolar
17.9526
0.08%
Altın
1.031
-0.12%
Borsa
2868
0.00%
Bitcoin
432.624
-1.82%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  AB teröre karşı özel birim kurmayı planlıyor

  Terörle mücadelenin AB için önemli bir sorun olduğunu ifade eden Juncker, bilgi paylaşımı için istihbarat birimi kurulmasını istedi.
  • AA
  • 13.09.2017 - 13:52
  AB teröre karşı özel birim kurmayı planlıyor

  Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Strazburg'da devam eden Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda değerlendirmelerde bulundu.

  DEĞİŞİME İHTİYAÇ VAR

  AB’nin derin bir değişime ihtiyacı olduğunu savunan Juncker, Avro Bölgesi Maliye ve Ekonomi Bakanlığının oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

  Juncker, AP seçimlerinde çok uluslu aday listelerinin çıkarılması fikrine de sıcak baktığını aktararak, Schengen Bölgesi’ne Romanya ve Bulgaristan’ın da dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

  AB teröre karşı özel birim kurmayı planlıyor #1

  TERÖRLE MÜCADELE İÇİN ÖZEL BİRİM

  Terörle mücadelenin AB’nin en önemli sorunlarından biri olduğunun altını çizen Juncker, birlik üyesi ülkelerde teröristler ve yabancı savaşçılara dair bilgilerin toplanıp üye ülke servisleri arasında otomatik şekilde paylaşılacağı bir istihbarat birimi kurulması çağrısı yaptı.

  Juncker ayrıca, AB’nin daha güçlü ve etkili olabilmesi için Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığının birleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

  ROMANYA'DA ZİRVE ÖNERİSİ

  AB’nin yeniliklere ve cesur kararlar almaya ihtiyacı olduğunu belirten Juncker, dile getirdiği tekliflerin tartışılması amacıyla gelecek mart ayı sonunda Romanya’da bir zirve düzenlenmesini teklif etti.

  AB teröre karşı özel birim kurmayı planlıyor #2

  TÜRKİYE'YE KARŞI ELEŞTİRİLER SON BULSUN

  Öte yandan Juncker, Türkiye'nin, üye bazı ülkelere yönelik sert eleştirilerine son vermesi gerektiğini savundu.

  AB’nin Türk halkına elini her zaman uzatacağını söyleyen Juncker ancak üyelik müzakerelerinin başarısız olması için adeta zemin hazırlanılmaya çalışıldığı görüşünü ifade etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir