ensonhaber.com

Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da ekonomi meselesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Toplantıyı yarıda kesmek zorunda kalan Biden, salondan ayrılırken gazetecilerin Gazze'de ateşkes ve bölgede rehin tutulanlara ilişkin sorularıyla karşılaştı.

Biden, bir gazetecinin ateşkes için önce rehinelerin serbest bırakılıp bırakılmaması konusuna ilişkin sorusunu yanıtlarken karışıklık yaşadı.

Gazze için önce ateşkes istedi, sonra düzeltti

İlk olarak ateşkesi desteklediğini söyleyen Biden, sonrasında ise bu ifadelerini düzeltti.

Gazze'de "yanlışlıkla" ateşkes çağrısı yapan Biden, şöyle konuştu:

Ateşkesi sağlamalıyız. Ateşkesi değil... Rehinelerin serbest kalmasını sağlamalıyız. Sonrasında konuşabiliriz.

Biden'ın mesajı, İsrail ile Hamas arasında ateşkes konusunun ancak Gazze'de tutulan 200'den fazla rehinenin serbest bırakılması durumunda ABD tarafından görüşülebileceğini gösteriyor.

Batı'nın Gazze tutumu

Ateşkes konusu, Batılı ülkeler arasında tartışılıyor. Fransa ve Avrupa Birliği'nden (AB) liderler “insani ateşkesi” destekliyor.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne ve AB'nin üst düzey diplomatı Josep Borrell, sivil rehineleri kurtarmak üzere "düşmanlıkların geçici olarak sona ermesine" destek veriyor.

Ancak İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ateşkesin "zor" olacağını söylerken, ABD'li yetkililer operasyonel kararların İsrail Savunma Kuvvetleri'ne bırakılması gerektiğini düşünüyor.

ABD, geçici ateşkese sıcak bakmıyor

Telegraph'ın aktardığına göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, geçici ateşkesin "Hamas'a dinlenme, yeniden toparlanma ve İsrail'e karşı saldırılarını sürdürmeye hazırlanma imkanı vereceğini" iddia etti.