Dolar
7.7789
1.576%
Euro
9.0609
1.7255%
Altın
1852.23
-0.5113%
Borsa
1122.56
-0.1432%
G. Altın
463.118
1.0087%
Bitcoin
84445.25
2.645%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  ABD Dışişleri Bakanı, Gülen'in iade sürecine dair konuştu

  ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan DAEŞ, FETÖ ve PKK hakkında önemli açıklamalar geldi.
  • AA
  • 12.08.2016 - 01:08
  ABD Dışişleri Bakanı, Gülen'in iade sürecine dair konuştu

  abd

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau, günlük basın toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya’nın DAEŞ’e karşı operasyonlara katılması yönünde yaptığı çağrıya ilişkin haberleri değerlendirdi.
  Trudeau, Türkiye ve diğer müttefiklerle DAEŞ’e karşı mücadele konusunda yakın temas içerisinde olduklarını belirterek, “Eğer DAEŞ’e karşı mücadele hepimizin önceliğiyse ve bu da gerçekten bu anlamda atılmış bir adımsa memnuniyetle karşılarız” dedi.

  GÜLEN'İ İADE SÜRECİ

  Trudeau, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara hitabındaki, "Er veya geç Amerika Birleşik Devletleri de bir tercih yapacaktır. Ya Türkiye ya FETÖ” sözleri hatırlatıldığında ise konu hakkında konuşamayacağını belirtti. Trudeau, Gülen’in iadesi hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:
  “Bu konuyu daha önce konuştuk. İade anlaşması iki taraflı imzalanmıştır. İki müttefikin yasal, teknik bir ilişkisidir. Bu sürecin nasıl gelişeceği çok açıktır, duygulardan etkilenmez ve siyasi bir etki altına girmez. Bildiğiniz gibi bazı belgeler bize ulaştı. İncelemeye ve Türk dostlarımızla konuya ilişkin iletişim halinde olmaya devam ediyoruz. Fakat bu süreç hukuk tarafından yönetilir ve yasal bir sistemdir.”

  TÜRKİYE İLE İTTİFAKIMIZ SAĞLAM

  Trudeau, “Türkiye’yle ittifakımız, söylediğimiz gibi 1952’den beri, NATO’dan beri. Türkiye’yle ortaklığımız derin, güçlü ve sağlamdır. Nokta” şeklinde konuştu.

  FETÖ YA DA TÜRKİYE DİYE BİR SEÇİM SÖZ KONUSU DEĞİL

  FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi konusundaki bir soru üzerine Trudeau, ABD'nin imzaladığı bütün iade anlaşmalarında yükümlülükleri yerine getireceğini ifade etti ve konunun "FETÖ ya da Türkiye seçimi" şeklinde karşılaştırılamayacağını bildirdi.
  Trudeau, “Yani, ikisinden birini seçmeniz gerektiğine inanmıyorsunuz” sorusuna ise "Türkiye veya FETÖ arasında seçim yapmamıza gerek yok. İade hakkındaki yasal süreç çok net. Anlaşmada belirtilmiştir. Türkiye’ye desteğimiz ve ortaklığımız sorgulanmamalı" karşılığını verdi.

  PKK'NIN SALDIRILARINI KINADI

  Trudeau, ayrıca, Diyarbakır ve Mardin’de düzenlenen terör saldırılarını kınadıklarını bildirdi ve “Hayatlarını kaybeden kişilerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara da acil şifalar diliyoruz” dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir