Euro
15.52
-0.1%
Dolar
13.7366
0.13%
Altın
785.81
-0.09%
Borsa
1.92
0.5%
Bitcoin
703.392
-3.50%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 13 C

  ABD: IŞİD'e karşı amacımıza ulaştık

  Martin Dempsey, IŞİD'in vahşice saldırılarının karşılıksız kalmayacağını göstermek olan stratejik amacına ulaştıklarını söyledi.
  • 23.09.2014 - 15:23
  ABD: IŞİD'e karşı amacımıza ulaştık

  abd

  ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, ABD'nin ve Arap ülkelerinin,Suriye'de IŞİD'in askeri mevzilerine düzenlediği hava saldırılarının, radikallere, vahşice saldırılarının karşılıksız kalmayacağını göstermek olan stratejik amacına ulaştığını söyledi.

  ''IŞİD'İN SIĞINACAK LİMANI OLMADIĞINI BİLMESİNİ İSTEDİK''

  Dempsey, Avrupa gezisinin ardından Washington'a dönerken uçakta bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, "IŞİD'in, sığınacak limanı olmadığını bilmesini istedik ve bunu kesinlikle başardık" dedi.

  Martin Dempsey, hava saldırılarında Arap ülkeleri Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin verdiği desteğin önemine değinerek, Arap ülkeleriyle yapılan eşsiz koalisyonun ve ortaklığın, radikallere karşı geniş bir uluslararası kampanyanın zeminini hazırladığını bildirdi.

  ''BU SADECE ABD'NİN SAVAŞI DEĞİL''

  Dempsey, Arap ülkelerinin rolünün, IŞİD'e karşı yürütülen savaşın, sadece ABD'nin mücadelesi olmadığını göstermek açısından zaruri olduğunu ifade ederek, Müslüman dünyasında söz konusu radikallerin neden alt edilmesi gerektiği yönünde bilgilendirme kampanyası düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi.

  ABD Genelkurmay Başkanı ayrıca doğrudan askeri desteğin yanı sıra IŞİD'e giden maddi ve ideolojik desteğin kesilmesi yönündeki uluslararası kampanyaya destek verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

  Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de katılımıyla ABD, bugün Suriye'de IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırıları başlattı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir