ABD kanunsuz referandumdan rahatsız değil

Terör örgütü DEAŞ'a karşı mücadele etmek için ABD öncülüğünde kurulan koalisyonun sözcüsü Albay Dillon, yapılan kanunsuz referandum için "Yürütülen operasyonlar bu durumdan etkilenmedi ve etkilenmesini de beklemiyoruz" şeklinde konuştu.

ABD kanunsuz referandumdan rahatsız değil

"BİZLERE BİR ZARARLARI YOK" ALGISI

Koalisyon güçlerinin DEAŞ'a karşı yürüttüğü operasyonların sorunsuz bir şekilde devam ettiğini dile getiren Dillon, "Bu hafta Kürt bağımsızlık referandumu yapıldı. Bu konu gündemdeydi. Koalisyon ve Irak Güvenlik Güçleri ise DEAŞ ile mücadele operasyonlarına odaklandı. Özellikle de havalimanını kullanma konusunda koalisyonun Erbil'deki operasyonları (referandumdan) etkilenmedi." ifadesini kullandı.

Skandal sözlerine bu şekilde başlayan koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon, gayrimeşru referandumu normal bir durummuş gibi niteledi.

ABD kanunsuz referandumdan rahatsız değil

'PEŞMERGE YARDIMCI OLUYOR' VURGUSU YAPTI

Sözlerine bu kez de Barzani'nin ordusu Peşmerge'ye değinerek devam eden Albay Dillon, "Peşmerge, Havice operasyonunda ilçeye girmeyip DEAŞ'ın ilçeden kuzeye doğru çıkmasını engellemek amacıyla operasyona destek verdi" dedi. Dillon, DEAŞ karşıtı operasyonlarda Irak kuvvetleri ile Peşmerge arasındaki koordinasyonun devam ettiğini vurguladı.

Sözcü Albay Ryan Dillon, Irak ordusu dururken ülke içindeki yapılanmanın askerlerini, terörle mücadeleye destek verdikleri gerekçesiyle bir kez daha övgüyle dünyaya sundu.

ABD kanunsuz referandumdan rahatsız değil

TRUMP, BARZANİ'YE SÖZÜNÜ GEÇİREMEMİŞ

Albayn Ryan Dillon, ABD Başkanı Donald Trump'ın DEAŞ ile Mücadele Küresel Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk'ün, IKBY Yönetimi'ni referandum kararından vazgeçirmeye çalıştığını ancak başaramadığını aktardı.