ABD kayıp vatandaşlarını arıyor

ABD kayıp vatandaşlarını arıyor

Kosova'daki ABD Büyükelçiliği'nden Savunma Bakanlığının Savaş Esirlerini Savunma/Kaybolan Personel Dairesi'nin bülteni olarak gönderilen bildiride, kaybolan, esir alınan ABD vatandaşlarının kaderlerinin belirlenmesi yönünde yapılan çalışma duyuruluyor.

Bu çalışma nedeniyle ilgili açıklamada, ister canlı veya ölü olsun ABD askerlerini vatanlarına kavuşturmanın ABD Hükümeti için bir onur olduğunu ve hükümetin, ABD Anayasası'nın koruyacağına dair ant içen bütün askerlere vatanlarına geri gönderileceklerine dair söz verdiğine dikkat çekiliyor.

Duyuruda Kosova Cumhuriyeti sınırlarında, İkinci Dünya savaşı'nda hava kuvvetleri mürettebatı veya Alman güçleri tarafından esir alınmış en az 16 ABD askerinin kayıp olduğu beliriltilirken, Kosova savaşında kaybolan bin 800 kişiye kıyasla bu sayının çok daha az olduğuna vurgu yapılıyor.

Aynı zamanda Kosova halkından, kayıp ABD askerleriyle bildiklerini Büyükelçilikle paylaşmaları isteniyor.

Öte yandan, Kosova'daki Avrupa Birliği Hukuk Misyonu (EULEX)Şefi Xavier de Marnhac, Kosova'da Kayıp İnsanlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Kosova'daki son çatışmada kaybolanlardan bin 781'nin kaderinin hala bilinmediğine dikkat çekerek, EULEX'in Kosova Adalet Bakanlığı Adli Tıp Birimine desteğini sürdürmekle bu alanda çaba harcamaya devam ettiğini bildirdi.