Petrol
115.04
1.09%
Euro
17.4244
-0.73%
Dolar
16.6213
-0.37%
Altın
977.84
0.18%
Borsa
2464
-1.06%
Bitcoin
337.842
-4.43%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C
  ABD Kongre ara seçimlerinde sonuçlar

  ABD Kongre ara seçimlerinde sonuçlar

  Resmi olmayan ilk sonuçlara göre Cumhuriyetçi Parti, 100 sandalyeli Senatoda 50 sandalyeye ulaştı.
  • AA
  • 07.11.2018 - 06:48

  ABD’de seçmenler kritik ara seçimler için bugün sandık başında. Birçok eyalette oy kullanma merkezlerinde uzun kuyruklar oluştu. Bugüne kadar yapılan son üç ara seçimde seçime katılım oranı ortalama yüzde 40 olurken, bu yıl rekor kırılması bekleniyor.

  ABD Kongre ara seçimlerinde sonuçlar #1

  Kongre seçimlerinde doğudaki bazı eyaletlerde sandıklar kapandı. Altı farklı zaman diliminin bulunduğu ABD'de sandıkların kapanış saatleri eyaletlere göre farklılık gösteriyor.

  SENATO'DA CUMHURİYETÇİLER, TEMSİLCİLER MECLİSİ'NDE DEMOKRATLAR

  ABD basınına göre Senato'da Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi'nde Demokratlar kazandı.

  Amerikan medyasının derlediği resmi olmayan ilk sonuçlara göre Cumhuriyetçi Parti, 100 sandalyeli Senatoda 50 sandalyeye ulaştı. ABD'deki sistem gereği Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Senato Başkanı sayılması nedeniyle Cumhuriyetçiler çoğunluğu garantilemiş oldu.

  Bugünkü seçimlerde 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nin üyelerinin tamamı, 100 üyeli Senato’nun da 35 üyesi belli olacak.

  ABD Kongre ara seçimlerinde sonuçlar #2

  ABD ara dönem seçimlerinde halk sandık başında VİDEO

  36 EYALETTE VALİLER DE SEÇİLECEK

  Ayrıca 36 eyalette seçmenler vali seçimi için de oy kullanacak. Bazı eyaletlerde farklı yasal düzenlemeler de referanduma sunuluyor.

  Seçimin en yakından izlenen tarafı ise Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğun hangi partide olacağı. Şu anda hem Beyaz Saray hem de Kongre’nin her iki kanadı da Cumhuriyetçilerin elinde bulunuyor.

  ABD Kongre ara seçimlerinde sonuçlar #3

  BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

  Seçimlerin devam ettiği sırada Beyaz Saray'dan bir açıklama geldi. Beyaz Saray sözcüsü Sanders, "Sonuçlar Trump'ın politikalarında değişikliğe neden olmaz" dedi.

  ABD Kongre ara seçimlerinde sonuçlar #4

  TRUMP SONUÇLARDAN MEMNUN

  ABD Başkanı Donald Trump, Kongreyi yeniden şekillendirecek ara seçimlerin kesin olmayan sonuçlarına ilişkin yaptığı ilk değerlendirmede "Muazzam bir başarı" ifadesini kullandı.

  ABD Kongre ara seçimlerinde sonuçlar #5

  Trump, Kongre seçimleri hakkında sosyal medyada Twitter hesabından paylaşımda bulundu.  Senato'da Cumhuriyetçilerin çoğunluğunu korumasına karşı ABD basınından yapılan ilk haberlere göre Temsiliciler Meclisinde üstünlüğü Demokratların ele geçirmesine rağmen Trump'ın bu sonuçları başarılı görmesi dikkati çekti.

  ABD Kongre ara seçimlerinde sonuçlar #6

  TOPAL ÖRDEK BENZETMESİ

  Trump he ne kadar bu durumdan memnun olduğunu belirtse de, halefi Obama'nın düştüğü topal ördek durumuna çok yakın olduğu belirtiliyor.

  ABD'de topal ördek olarak bilinen başkanın çaresiz kalma durumu Trump'ın temsilciler meclisindeki çaresiz kalma ihtimali üzerinden değerlendiriyor. Özellikle ABD basını Trump'ın bir sonraki seçimde kazanma ihtimalini zora soktuğunu ve yasaları geçirme noktasında demokratlarla büyük pazarlıklara oturması gerektiği fikrinde.  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir