Euro
10.7938
0.41%
Dolar
9.237
0.27%
Altın
531.08
0.62%
Borsa
1.433
0%
Bitcoin
592.988
-0.38%
11ºC
İstanbul
Açık 11 C
  ABD Libya'da konumlandırılan Rus ekipmanlarını paylaştı

  ABD Libya'da konumlandırılan Rus ekipmanlarını paylaştı

  Amerika'nın Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM), Rusya'nın Libya'da askeri ekipman konumlandırmaya devam ettiğine ilişkin uydu fotoğrafları yayınladı.
  • AA
  • 25.07.2020 - 02:48

  Amerika Birleşik Devletleri'nin Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM), Rusya'nın güvenlik şirketi Wagner aracılığı ile Libya'da askeri ekipman konumlandırmaya devam ettiğine ilişkin uydu fotoğrafları servis etti.

  AFRICOM,  Wagner güçlerinin ve Rus askeri ekipmanlarının Sirte'deki çatışmalarda ön saflarda olduğunu gösteren 13 ve 14 Temmuz tarihli uydu fotoğraflarını yayınladı.

  ABD Libya da konumlandırılan Rus ekipmanlarını paylaştı #1

  "UYDU GÖRÜNTÜLERİ RUSYA'NIN SÜREKLİ İNKARLARININ MASKESİNİ DÜŞÜRÜYOR"

  Açıklamada görüşüne yer verilen AFRICOM Harekat Direktörü Tuğgeneral Bradford Gering, "Rusya, Wagner grubuna kaynak ve ekipman sağlayarak Libya'da kimseye yarar sağlamayan bir rol oynamayı sürdürüyor.

  Uydu görüntüleri Rusya'nın sürekli inkarlarının maskesini düşürüyor." ifadesini kullandı.

  AFRICOM İstihbarat Direktörü Yardımcısı Tuğgeneral Gregory Hadfield ise, "Uydu fotoğrafları, Rusya'nın geniş çaplı varlığını gösteriyor. Rusya, Libya'da bir tutunma noktası aramaya devam ediyor." dedi.

  Wagner'e gönderilen son askeri ekipmanlar arasında, IL-76'lar da dahil askeri kargo uçakları, hava savunma ekipmanlarının da olduğuna işaret edilen açıklamada, ayrıca uydu fotoğraflarında Wagner hizmet araçları ve Rus zırhlı araçlarının da olduğu kaydedildi.

  Açıklamada, Rusya'nın Libya'ya silah ve savaş uçağı göndererek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 1970 sayılı Libya'ya silah ambargosu kararını ihlal ettiğinin altı çizildi.

  ABD Libya da konumlandırılan Rus ekipmanlarını paylaştı #2

  ABD RUS UÇAKLARININ LİBYA'DA UÇTUKLARINA İLİŞKİN KANITLAR PAYLAŞMIŞTI

  Daha önce Rusya'nın Libya'ya "MiG-29" ve "Su-27" uçaklarını sevk ettiğine ilişkin kanıtlar sunan AFRICOM, 18 Haziran'da da  Rus uçaklarının Libya'da harekat icra ettiğine ilişkin yeni kanıtlar ortaya koymuştu.

  AFRICOM, 18 Haziran'da Rusya'nın, El Cufra Hava Üssüne P-8 Terek erken uyarı radarları konuşlandırdığını ve bu üsteki Rus uçaklarının kalkış yaptığını gösteren uydu fotoğraflarını yayınlamıştı.

  ABD Libya da konumlandırılan Rus ekipmanlarını paylaştı #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir