Petrol
94.29
-0.85%
Euro
18.2061
-0.26%
Dolar
17.9632
0.03%
Altın
1.026
-0.17%
Borsa
2883
0.90%
Bitcoin
435.181
-0.38%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C
  ABD, Suriye'yi vurdu iddiası

  ABD, Suriye'yi vurdu iddiası

  ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerin, Suriye'de rejim kuvvetlerine hava saldırısı düzenlemesini haber merkezleri son dakika olarak geçti.
  • Haber Merkezi
  • 18.05.2017 - 20:06

  ASKERİ ARAÇLAR BOMBALANDI İDDASI

  Koalisyon yetkililerinin açıklamasına göre, araçların durmaması üzerine gönderilen iki uçak, askeri araçları bombaladı. Dün gece An Tanf'a doğru hareketlenen, Suriye'ye ait 20 askeri aracın tespit edildiği, bu araçlardan 13'ünün çatışmasızlık bölgesi sınırına girdikleri belirtildi.

  ESAD 6 YILDIR SURİYE'DE

  Daha önce de Esad güçlerine büyük kayıplar verdiğini söyleyen ABD, bu sefer de Esad'ın askeri araçlarını bombaladığını, ajanslar yoluyla bildirdi. Oysaki ABD'nin rejim güçlerine saldırılarının aksine Esad 6 yıldır Suriye'de koltuğunda oturup, katliamlara devam etmekte.

  BAKAN MATTİS: KENDİMİZİ SAVUNDUK

  ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Suriye'de Esad güçlerine düzenledikleri son hava taarruzuyla ilgili açıklama yaptı. Mattis, iç savaşta rollerinin artmadığını, ancak gerektiğinde savunma amaçlı hareket edeceklerini söyledi.

  Suriye'ye ait askeri araçların "çatışmasız bölgeye girdikleri" gerekçesiyle bombalandığı hava saldırılarıyla hakkında bir soruyu yanıtlayan Mattis, "Suriye iç savaşındaki rolümüzü artırmıyoruz. Ancak birliklerimizi koruyacağız. Bu da, sadece Amerikan askerlerinden oluşmayan bir koalisyon unsurudur. Eğer bize karşı saldırgan adımlar atarlarsa, biz de kendimizi savunuruz." dedi.

  YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI

  ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyon tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD uçaklarının Suriye’nin güneyinde yer alan El Tanf bölgesi yakınlarında Suriye rejimi destekli kuvvetlere air konvoyu vurduğu ifade edildi.

  Açıklamada şöyle denildi: “Koalisyon 18 Mayıs’ta Suriye’nin El Tanf bölgesinin kuzeydoğusunda kurulu olan ayrışma alanında ilerleyen Suriye rejimi destekli kuvvetleri vurdu. Bu (ilerleyiş) El Tanf’ta bulunan ABD ve müttefik kuvvetlerine tehdit teşkil ediyordu. Bu adım Rusya’nın Suriye rejimi destekli kuvvetleri geri çevirme girişiminin başarısız olması, koalisyonun güç gösterisi ve uyarı ateşinden sonra atıldı.

  PENTAGON YETKİLİSİ: ABD'NİN BÖLGEDE 100 CİVARI ASKERİ VAR

  Bir Pentagon yetkilisi saldırının sonuçları ile ilgili değerlendirmenin devam ettiğini belirtirken, bölgede ABD’nin 100 civarında askeri bulunduğunu ve ABD’nin uzun zamandır bölgede DAEŞ karşıtı milis birlikleri eğittiğini söyledi.

  Yetkili ayrıca rejim destekli konvoyun ayrışma alanı içerisinde siper inşa etmek üzere malzeme ve iş makineleri taşıdığını tespit ettiklerini bildirdi.

  ABD BASINI: REJİM UÇAĞI ENGELLENDİ

  Amerikan medyasında yer alan bazı haberlerde ise rejim destekli kuvvetlerin 27 araçla El Tanf bölgesine 25 kilometre girdiği belirtiliyor. Aynı zamanda rejime ait bir SU-22 tipi silahsız savaş uçağının bölgeye girmeye çalıştığı kaydedilen haberlerde, F-22 Raptor tipi ABD savaş uçaklarınca Suriye uçağına önleme yapıldığı ifade ediliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir