Euro
11.1423
-0.45%
Dolar
9.5912
-0.12%
Altın
556.64
0.56%
Borsa
1.494
0.94%
Bitcoin
605.295
3.80%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C
  ABD polisi evlerin içini bile izliyor

  ABD polisi evlerin içini bile izliyor

  Amerikan güvenlik güçlerine ait yaklaşık 50 birimin, evin içini gösteren radarları satın aldığı ve gizlice kullanmaya başladığı ortaya çıktı.
  • 20.01.2015 - 16:27

  Range-R radar device

  ENSONHABER.com/DIŞ HABERLER Amerikalı USA Today gazetesi Amerikan güvenlik güçlerinin özel hayatın gizliliğini ihlal eden bir uygulamayı sürdürdüğünü ortaya çıkardı. Yaklaşık 50 güvenlik biriminin sahip olduğu Range-R el radarı (Range-R radar device) ile arama izni olmaksızın gizlice evlerin içleri gözetlenebiliyor.

  NEFES ALMA DAHİL TÜM HAREKETLERİ ALGILIYOR

  Elle taşınabilir boyutlara sahip olan radarlar özellikle FBI ve ABD polisleri tarafından kullanılıyor. Nefes alıp-verme dahil duvarın arkasındaki hareketleri algılayabilen radarlar şüphelinin hangi mesafede olduğunu hesaplayabiliyor. Dalga teknolojisiyle çalışan radarlar içerisini resmetmiyor ancak en küçük bir hareketi bile kaçırmıyor.

  ABD polisi evlerin içini bile izliyor #2

  YARGITAY'DA ÖZEL HAYAT TARTIŞMASI

  Tahmini 2012 yılından beri Amerikan polisi tarafından gizlice kullanılan bu uygulama bir polisin davada yaptığı itiraf sonucu ortaya çıktı. Polislerin yetkili makamların ve toplumun bilgisi olmadan böyle bir teknoloji kullanması ülkede tartışmalara yol açtı.

  Yargıtay, böyle bir teknolojinin kullanılmasını "özel hayatın gizliliğini ihlal" olarak değerlendirirken, polislerin arama izni olmadan radarları kullanmamaları gerektiğini açıkladı.

  MİLYONLARCA DOLAR HARCANDI

  2012 yılından beri Amerikan güvenlik güçleri tarafından kullanılmaya başlanan radarlar için bu zamana kadar toplam 180 bin dolar harcandığı söyleniyor. Tanesi 6 bin dolar olan bu radarlar Amerikan güvenlik güçlerine ait 50 farklı birim tarafından kullanılıyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir