Petrol
111.02
0.22%
Euro
17.2338
1.16%
Dolar
16.0849
1.00%
Altın
960.62
1.25%
Borsa
2387
0.27%
Bitcoin
473.442
-2.04%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  ABD: PYD ile direkt görüştük

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Suriye'deki Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile geçen hafta sonu direk bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.
  • 17.10.2014 - 17:40
  ABD: PYD ile direkt görüştük

  ABD: PYD ile direkt görüştük #1

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Pentagon Sözcüsü John Kirby ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, ABD'nin Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile zaman zaman aracılar kullanarak görüşmeler yapıldığını, geçen hafta sonu ise ilk kez doğrudan bir görüşme olduğunu açıkladı. Görüşmeye kimlerin katıldığı yada nerede yapıldığı konularında ayrıntı vermekten kaçınan Psaki, "Bildiğiniz gibi PYD ile aracılar kullanarak görüştüğümüz zamanlar oldu. Geçtiğimiz hafta sonunda PYD ile ilk direk görüşmemiz gerçekleşti" diye konuştu.

  "PKK'YA YAKLAŞIMIMIZ DEĞİŞMEDİ"

  Psaki'ye göre, bölge dışında gerçekleşen görüşmeye ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili katıldı. PYD tarafından kimin olduğu hakkında ise bilgi vermedi. Bazı PYD üyelerinin, terör örgütü PKK ile iletişimde olduklarını bildiklerini belirten Psaki, "PKK hakkında uzun süreden beri olan kaygılarımız sürmekte. ABD'nin terörist örgütler listesinde yer alan PKK'ya karşı olan yaklaşımımızda herhangi bir değişiklik söz konusu değil" diye konuştu. Psaki, IŞİD ile mücadele için Türkiye ile yapılan görüşmelerin yalnızca askeri alanda olmadığını vurgulayarak, “Türkiye adımlar attı, 170 binden fazla mülteciyi kabul etti. İnsani yardımlar sağlıyor. Bunlar önemli. Eğitim ve donanım programına ev sahipliği yapmayı kabul ettiler. Görüşmelerimiz sürmek te, Türkiye'nin koalisyon içi çok yararlı ve verimli olan birçok adım attığını anımsatmak isterim" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir