Petrol
97.21
-0.96%
Euro
18.4066
0.03%
Dolar
17.9513
0.11%
Altın
1.035
-0.33%
Borsa
2864
0.00%
Bitcoin
446.807
1.18%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C
  ABD: Referandum diretilirse bir bedeli olur

  ABD: Referandum diretilirse bir bedeli olur

  Barzani'nin bağımsızlık referandumu söylemlerinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı "Kararda diretilirse bunun bedeli olur" açıklaması yaptı.
  • AA
  • 21.09.2017 - 02:44

  dsadsa

  Bağımsızlık referandumu planı üzerinde çalışan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne seslenen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, bu karara karşı olduklarını belirtti.

  Referandum kararını sert bir dille eleştiren Nauert, Irak'a komşu ülkelerin de planlanan referanduma karşı olduğunu ve bu durumun ilişkileri zedeleyeceğini söyledi.

  ABD: Referandum diretilirse bir bedeli olur #2

  "REFERANDUM OLURSA MÜZAKERE OLMAYACAK"

  "ABD sert bir şekilde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin 25 Eylül'de düzenlemeyi planladığı bağımsızlık referandumuna karşı çıkmaktadır." ifadesini kullanan Nauert, Bağdat ile Erbil arasında müzakere yapılması çağrısında bulundu.

  Sözcü Nauert, "Bu referandum gerçekleşirse büyük olasılıkla Bağdat'la müzakere olmayacak ve bunun ötesinde uluslararası toplumun müzakereye vereceği desteğin önüne geçilmiş olacak." değerlendirmesini yaptı.

  ABD: Referandum diretilirse bir bedeli olur #3

  "KARARI DİRETMENİN BEDELİ OLUR"

  Referandum kararında diretmenin Kürtler dahil bütün Iraklılara "bedelinin" olacağını vurgulayan Nauert, referandum tartışmalarının terör örgütü DEAŞ'a karşı verilen mücadeleyi "kötü etkilediğini" de kaydetti.

  Nauert, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  "Referandum Irak Kürdistanı'ndaki ticari ilişkileri tehlikeye sokmaktadır ve referandum Irak'ın uluslararası müttefikleri istemese dahi yapılan her türlü yardımı etkileyecektir. Bu ise böylesi zor bir durumun en basit gerçeğidir. Aksine, bizim Kürt liderlere alternatif olarak çağrısını yaptığımız gerçek bir müzakere, Iraklı Kürtlerin haklı dertlerine çözüm sözü barındırmaktadır ve bu bütün Irak halkının yararına olan Bağdat-Erbil arasında yeni ve yapıcı bir yol olacaktır.

  Referandum süreci Kürtleri bir araya getirdi, yaklaşık iki yıldır ilk defa Kürt parlamentosunu canlandırdı ve önemli konular uluslararası ortamlara taşındı. Referandumun kendisi ABD ve uluslararası toplumun desteklediği alternatif yol göz önünde bulundurulduğunda gereksizdir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir