Petrol
114.32
-0.08%
Euro
17.563
0.02%
Dolar
16.362
0.08%
Altın
974.6
0.21%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
483.333
-0.67%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C
  ABD Savunma Bakanı: Kürtler devlet kursun diye görevlendirilmedik

  ABD Savunma Bakanı: Kürtler devlet kursun diye görevlendirilmedik

  ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Suriye'den ABD askerlerinin çekilmeleri hakkında açıklamalarda bulunurken, binlerce DEAŞ'lı teröristin hapisten kaçtıklarını iddiasını yalanladı.
  • AA
  • 22.10.2019 - 23:37

  Amerikan CNN kanalından Christiane Amanpour'a Suudi Arabistan'da özel bir mülakat veren ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Suriye'nin kuzeyindeki son gelişmelere ilişkin açıklamalar yaptı.

  "KÜRTLERİN DEVLET KURMASI İÇİN GÖREVLENDİRİLMEDİK"

  ABD'nin Suriye'de YPG/PKK ile iş birliği yapmasının temel nedeninin DEAŞ'la mücadele olduğunu söyleyen Esper, söz konusu ilişkinin önceki Başkan Barack Obama döneminde kurulduğunu kaydetti. Esper, "Uzun süredir NATO müttefiki olan bir ülkeye karşı Kürtleri (YPG/PKK) savunmak ya da otonom bir Kürt devlet kurabilsinler diye onlara yardım etmek üzere görevlendirilmedik." ifadesini kullandı.

  "NATO MÜTTEFİKİ İLE SAVAŞA GİRECEK DEĞİLİZ"

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında 6 Ekim'de yapılan telefon görüşmesinde kendisinin de hazır olduğunu dile getiren Esper, "O görüşmeden birkaç gün önce Türk muhatabım bana operasyona başlayacaklarını ifade etmişti. O görüşmede de Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sürece başlayacakları konusunda bize uyarıda bulundu. Türkiye bir NATO müttefiki ve bir NATO müttefiki ile savaşa girecek değiliz." değerlendirmesini yaptı.

  ABD Savunma Bakanı: Kürtler devlet kursun diye görevlendirilmedik #1

  TOPLU FİRAR İDDİALARINI YALANLADI

  Esper ayrıca, Türkiye'nin operasyonu dolayısıyla "binlerce" DEAŞ tutuklusunun kaçtığı yönündeki haber ve iddiaları reddederek, "Suriye'nin kuzeydoğusunda tutuklu bulunan 11 bin civarındaki DEAŞ'lıdan sadece 100'den biraz fazlasının kaçtığı bilgisine sahibiz. Dolayısıyla şu anda herkesin beklediği gibi bir toplu firar durumuyla karşı karşıya değiliz." şeklinde konuştu.

  Esper bu açıklamasıyla, özellikle Batı medyasında yer alan "Türkiye'nin operasyonu dolayısıyla binlerce DEAŞ tutuklusu kaçtı." şeklindeki haberlerin doğruyu yansıtmadığını da teyit etmiş oldu.

  SINIRLI SAYIDA ABD ASKERİ SURİYE'DE KALACAK

  Esper ayrıca, petrol bölgelerinin korunması ve DEAŞ'la mücadele amacıyla Suriye'nin doğusundaki belli bir bölgede sınırlı sayıda ABD askerinin kalacağı şeklindeki sözlerini tekrarladı.

  ABD Savunma Bakanı: Kürtler devlet kursun diye görevlendirilmedik #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir