Euro
15.1751
-0.37%
Dolar
13.6158
-0.25%
Altın
786.8120
-0.16%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
512.500
0.44%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C

  ABD, tedarik zincirindeki aksamalara ilişkin soruşturma başlattı

  Federal Ticaret Komisyonu, 9 büyük perakendeci, toptancı ve tüketim malları tedarikçisinden detaylı bilgi talep etti. Şirketlere 45 gün süre verildi.
  • AA
  • 30.11.2021 - 07:07
  • Güncelleme : 30.11.2021 - 08:51
  ABD, tedarik zincirindeki aksamalara ilişkin soruşturma başlattı

  Tedarik zincirinde çeşitli sorunların yaşandığı ABD'de soruşturma kararı alındı.

  ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), soruşturma başlatıldığını belirterek aralarında Walmart, Amazon ve Kroger'in de bulunduğu 9 büyük şirketten ayrıntılı bilgi talep etti.

  ŞİRKETLERDEN BİLGİ İSTENDİ

  FTC'den yapılan açıklamada, devam eden tedarik zinciri aksamalarının arkasındaki nedenlerin, bu aksamaların tüketiciler için nasıl zorluklara yol açtığının ve ABD ekonomisinde rekabete nasıl zarar verdiğinin incelenmesi için şirketlerden bilgi istendiği kaydedildi.

  45 GÜN SÜRE VERİLDİ

  Ülkedeki 9 büyük perakendeci, toptancı ve tüketim malları tedarikçisinden ayrıntılı bilgi talep edildiği belirtilen açıklamada, bu şirketler arasında Walmart, Amazon, Kroger, C&S Wholesale Grocers, Associated Wholesale Grocers, McLane, Procter & Gamble, Tyson Foods ve Kraft Heinz'in olduğu aktarıldı.

  Açıklamada, 45 gün süre verilen şirketlerin, tedarik zincirleriyle ilgili stratejiler dahil olmak üzere fiyatlandırma, pazarlama, maliyetler, kâr marjları, satış hacimleri, tedarikçi ve marka seçimi ile pazar paylarına dair dahili belgeleri sağlamalarının gerekeceği ifade edildi.

  ABD, tedarik zincirindeki aksamalara ilişkin soruşturma başlattı #1

  DARBOĞAZLAR, KITLIK, ARTAN TÜKETİCİ FİYATLARI...

  Soruşturma kapsamında ayrıca, tedarik zinciri aksamalarının belirli darboğazlara, kıtlıklara, rekabete aykırı uygulamalara yol açıp açmadığı veya artan tüketici fiyatlarına katkıda bulunup bulunmadığının inceleneceği kaydedildi.

  ABD Başkanı Joe Biden da küresel tedarik zincirindeki darboğazları ve enflasyonla mücadele çalışmalarını görüşmek üzere bazı büyük perakende şirketlerinin üst yöneticileriyle bir araya gelmişti.

  ABD, tedarik zincirindeki aksamalara ilişkin soruşturma başlattı #2


  Görüş Bildir