Euro
15.1076
-0.81%
Dolar
13.5446
-0.77%
Altın
776.3850
-1.49%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
509.304
0.52%
6ºC
İstanbul
Çok bulutlu 6 C

  ABD’de 30 yıl tutuklu kalan İsrail ajanı ülkesine döndü

  Jonathan Pollard ve eşi, özel uçakla Tel Aviv'e indi. Pollard'ı, havalimanında İsrail Başbakanı Netanyahu karşıladı.
  • AA
  • 30.12.2020 - 15:20
  • Güncelleme : 30.12.2020 - 15:34
  ABD’de 30 yıl tutuklu kalan İsrail ajanı ülkesine döndü

  ABD’de İsrail adına casusluk yapan Jonathan Pollard, 30 yıl cezaevinde kaldıktan sonra ülkesine döndü.

  İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 1985'te tutuklanan ve 2015’te şartlı olarak tahliye edilen Pollard ve eşi Esther, bu sabah özel bir uçakla başkent Tel Aviv yakınlarındaki Ben Gurion Havalimanı'na indi.

  NETANYAHU KARŞILADI

  Açıklamada, Pollard ve eşini, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun karşıladığı ve kendilerine İsrail kimliği verdiği belirtildi.

  Netanyahu, Pollard ve eşine hitaben, "Şimdi yeni bir hayata özgür ve mutlu bir şekilde başlayabilirsiniz. Şimdi evinizdesiniz." dedi.

  ABD’de 30 yıl tutuklu kalan İsrail ajanı ülkesine döndü ViDEO

  ABD’de 30 yıl tutuklu kalan İsrail ajanı ülkesine döndü #1

  Jonathan Pollard ise şunları söyledi:

  İSRAİL BAŞBAKANI'NA TEŞEKKÜR ETTİ

  "35 yılın sonunda evde olduğumuz için çok mutluyuz ve bizi eve getirdikleri için halkımıza ve İsrail Başbakanı'na teşekkür ediyoruz. Bu ülkeden veya bu liderden hiç kimse bizden daha gurur duyamaz. En kısa sürede üretken vatandaşlar olmayı ve buradaki hayatımıza devam etmeyi umuyoruz. Burası harika bir ülke. Muazzam bir geleceği var. Bu Yahudi halkının geleceği ve biz hiçbir yere gitmiyoruz."

  İSRAİL İÇİN CASUSLUK OLAYI

  Yahudi kökenli Jonathan Pollard, 1985'te Amerikan Deniz Kuvvetleri'nde çalışırken İsrail için ajanlık yaptığı gerekçesiyle tutuklanmıştı. 66 yaşındaki Pollard, İsrail istihbaratına gizli belgeler temin ederken yakalanmış, ABD yönetimi Soğuk Savaş döneminde ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle Pollard'ı yargılamıştı.

  1987'de ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Pollard, sadece İsrail'in güvenliği konusunda belgeler temin ettiğini iddia etse de bazı belgelerin Sovyetler Birliği'nin eline geçmiş olabileceği ileri sürülmüştü.

  ABD’de 30 yıl tutuklu kalan İsrail ajanı ülkesine döndü #2

  2012'de ortaya çıkan 1987 tarihli bir CIA belgesi, Pollard'ın Arap ülkeleri ve Pakistan'ın nükleer çalışmaları, "Arapların tuhaf silahları", Sovyet uçakları, Sovyet hava savunması, Sovyetler Birliği'nin havadan havaya ve havadan karaya füzeleri, Arap muharebe düzeni, konuşlanması ve hazırlığı gibi konular üzerine yoğunlaştığını göstermişti.

  Pollard'ın İsrail'e ne tür belgeleri sızdırdığı ise hiçbir zaman tam olarak açıklanmamıştı.

  İsrailli yetkililer, Pollard'ın casusluk olayında önce bütün iddiaları reddetmiş ancak 1996'da Pollard’a İsrail vatandaşlığı verilmesinin ardından ise casusluk yaptığını kabul etmişti.


  Görüş Bildir