ABD'de aşırı doz uyuşturucudan ölenlerin sayısı bir yılda 100 bini aştı
AA

ABD'de, aşırı doz uyuşturucudan bir yıl içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 100 bini aştı.

Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezinden yapılan açıklamada, nisan ayında sona eren bir yıllık dönemde 100 binden fazla kişinin aşırı doz uyuşturucu nedeniyle öldüğü bildirildi.

GEÇEN YIL 78 BİN CİVARINDAYDI

Açıklamada, geçen yıl söz konusu nedenden ölümlerin 78 bin civarında olduğu anımsatılarak, bu yıl ise yüzde 30 yükseliş görüldüğü belirtildi.

Böylece aşırı doz uyuşturucudan ölümler, ülkedeki ölüm nedenleri sıralamasında trafik kazanlarını, silahları, grip ve zatürreyi geride bıraktı ve 7’nci sıradaki diyabete yaklaşarak 8’inci sırada yer aldı.

ABD'de uyuşturucudan zombiye dönüşen insanların yeni görüntüleri

ABD'de aşırı doz uyuşturucudan ölenlerin sayısı bir yılda 100 bini aştı

SON 2 YIL İÇİNDE HIZ KAZANDI

Ülkede son yirmi yıldır aşırı doz uyuşturucudan kaynaklanan ölümlerde görülen düzenli artışın, son iki yıl içinde hız kazandığına dikkat çekildi.

Uzmanlar, bu artışı fentanil adlı ölümcül uyuşturucunun kullanımının yaygınlaşmasına ve koronavirüs salgını nedeniyle birçok uyuşturucu kullanıcısının toplumsal destekten ve tedaviden uzak kalmasına bağladı.

ABD'nin öteki yüzü: Uyuşturucu bağımlıları ve evsizler VİDEO

ABD'de aşırı doz uyuşturucudan ölenlerin sayısı bir yılda 100 bini aştı

METAMFETAMİN VE KOKAİNE DE FENTANİL KATTILAR

Aşırı dozdan ölümler en çok fentanil nedeniyle görülürken, ülkede metamfetamin ve kokain gibi uyuşturuculardan ölümlerin de bu maddelerin içine fentanil karıştırılması nedeniyle arttığı dile getirildi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)