ABD'de Atatürk'ün el yazısına büyük ilgi

ABD'de Atatürk'ün el yazısına büyük ilgi

Bilgisayarda Atatürk'ün el yazısı gibi yazı yazmayı sağlayan programı, bir haftada 50 bin kişi bilgisayarına yükledi. Atatürk'ün yazısını bilgisayarda kullanılabilecek halde hazırlatarak, herkesin ücretsiz erişmesine imkan veren işadamı Murat Özbalcı, "Fontun tanıtımını tam anlamıyla yapabilmiş değiliz. Kullanıma açtığımız 17 Nisan'dan bugüne kadar henüz bir hafta geçmesine karşın 50 bin kişi yükledi. Kısa zamanda çok daha fazla kişiye ulaşacak" dedi.

O FONT NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Reklam ve promosyon ürünleri konusunda faaliyet gösteren Artikel şirketinin kurucusu Murat Özbalcı, Atatürk'ün el yazısını font haline getirme fikrinin nasıl doğduğunu şöyle anlattı: "Bilgisayarcılık geçmişim var. Bilgisayarda binlerce font kayıtlı. Ama içlerinde bir tane Türk fontu yok. Böyle düşünürken liderimiz Atatürk'ün güzel el yazısı aklıma geldi. Bu güzel yazıyı nasıl font yaptırabileceğimizi araştırdım. Google'dan Art&Sign firmasını buldum. Karşılıklı görüşmeler, çalışmalar sonucunda Atamızın el yazısını bilgisayar fontu haline getirdik."

MALİYETİ AÇIKLANMADI

Fontu hazırlatmanın maliyeti hakkında bilgi vermekten kaçınan Özbalcı, "Bu konunun maliyetle, parayla anılmasını istemiyorum. Maliyetinden ziyade maneviyatı bizim için çok önemli. Atatürk'ün orijinal el yazısıyla yazabilmenin mutluluğu daha önemli" dedi.

HIZLA YAYGINLAŞIYOR

Üç aylık bir çalışma sonrasında fontun kullanıma hazır hale geldiğini kaydeden Özbalcı, artık isteyen herkesin bilgisayar ortamında Atatürk'ün el yazısıyla yazı yazabileceğini söyledi. Özbalcı, Atatürk fontunun, kendi internet siteleri olan www.artikel.com.tr sitesinden yüklenebildiği gibi link verilen birçok siteden de indirilebildiğini ifade etti.

NASIL YÜKLENİYOR?

Özbalcı, fontu yükleyip çalıştırabilmek için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: "Fontu yüklemek için önce dosyayı indirin. Sonra 'ataturk-fontu.exe' dosyasını çalıştırın. Kurulum adımlarını takip edin. Kurulum tamamlanınca 'ataturk-fontu' içindeki 'ataturk.otf' dosyasını windows'ta font klasörüne yükleyin. Daha sonra istediğiniz programda 'Atatürk' fontunu seçerek kullanabilirsiniz."

Milliyet