Euro
11.0544
2.83%
Dolar
9.4927
3.05%
Altın
543.47
2.97%
Borsa
1.455
1.58%
Bitcoin
601.298
-1.45%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  ABD'de bayrak tartışması alevlendi

  Güney Carolina Kongre Binası'ndaki konfederasyon bayrağının indirilmesi için sosyal medyada kampanya başlatıldı.
  • AA
  • 21.06.2015 - 02:10
  ABD'de bayrak tartışması alevlendi

  carolina bayrak

  ABD'nin Güney Carolina eyaletinde siyahilerin gittiği kiliseye 21 yaşındaki beyaz Amerikalı Dylan Roof tarafından gerçekleştirilen ırkçı saldırıyla birlikte, eyalet kongresinde asılan konfederasyon bayrağı da tartışma konusu oldu.

  "IRKÇILIĞIN VE KÖLELİĞİN SEMBOLÜ BAYRAK"

  ABD’nin en eski insan hakları örgütü olan Siyahileri Geliştirme Ulusal Derneği (NAACP)  Başkanı Cornell Brooks, Charleston'da yaptığı açıklamada, kilise saldırısını "ırkçı terörizm eylemi" olarak niteledi. Brooks, ırkçılığın ve köleliğin sembolü olan bayrağın konfederasyon binasında dalgalanmaması gerektiğini söyledi.

  ABD de bayrak tartışması alevlendi #2

  Güney Carolina'nın Charleston kentinde kilisedeki en son ırkçı saldırıdan sonra gündeme gelen konfederasyon bayrağının indirilmesi için bir çağrı da Cumhuriyetçi Partinin 2012'de, ABD Başkanı Barack Obama'ya karşı yarışan Başkan Adayı Mitt Romney'den geldi.

  ABD de bayrak tartışması alevlendi #3

  Cumhuriyetçi Partinin önemli isimlerinden eski Massachusetts Valisi, işadamı ve 2012 ABD başkan adaylarından Romney, sosyal medya üzerinden yaptığı çağrıda, "ırkçı nefret için bir sembol" olarak belirttiği bayrağın "Charleston'daki kurbanları onurlandırmak için indirilmesi" gerektiğini kaydetti.

  Bayrağın Güney Carolina kongre binasından indirilmesi için internet üzerinden kampanya başlatılırken, #takeitdown etiketi kullandıldı.

  ABD Başkanı Obama bayrakla ilgili olarak Amerikan kültürünün bir parçası olduğunu ancak müzede olması gerektiğini belirtti.

  (Kilisede 9 kişiyi katleden 21 yaşındaki beyaz Amerikalı Dylan Roof)

  ABD de bayrak tartışması alevlendi #4

  ABD de bayrak tartışması alevlendi #5

  BEYAZ IRKÇILARIN SEMBOLÜ

  Tartışmalara konu olan bayrak, Amerikan İç Savaşı öncesinde tarıma dayalı ekonomilerinden dolayı köleliği savunan konfederasyona üye güney eyaletleri tarafından kullanılmıştı.

  Roof'un gerçekleştirdiği saldırıyla gündeme gelen bayrak, "güneyin tarihsel mirası" olarak görülerek bir çok güneyli ile beyazların üstünlüğünü savunan gruplar tarafından kullanılmaya devam ediyor. Irkçı saldırısının sorumlusu olarak tutuklanan Roof'un da bir elinde tabanca, diğer elinde konfederasyon bayrağının bulunduğu bir resmi yayınlanmıştı.

  Bu arada, Mississippi'de eyalet bayrağının sol üst köşesinde küçük bir şekilde kullanılan konfederasyon bayrağı, bugün ırkçılığı ve köleliği simgelediği için Güney Carolina kongresi hariç hiçbir eyaletin resmi kurumlarında kullanılmıyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir