Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
497.865
1.88%
1ºC
İstanbul
Yağmur ve kar 1 C

  ABD'de benzin fiyatları düştü

  Petrol fiyatlarındaki düşüş, son dönemde Amerika’daki benzini ucuzlaştırdı.
  • 05.11.2014 - 09:24
  ABD'de benzin fiyatları düştü

  abd

  Benzin fiyatlarının, 2010’dan bu yana ilk kez 3 doların altına inmesinin ardından ABD’de benzinciye gitmek, Türkiye’de yaşayanlar için fantastik bir hikaye haline geldi. Zira ülkede artık benzin, sütten de sudan da daha ucuz.

  Milliyet'ten Pınar Ersoy'un haberine göre; ABD genelinde sütün galonu 3.73 dolara, bazı lüks su markaların ise galonu 8.20 dolara satılıyor. Yani insanların benzincilerde kuyruk bekleyip, depolarını doldurmaları boşuna değil. Sosyal medyada benzin fiyatlarını gösteren fotoğraflar paylaşıp, bayram havasında tweetler atanları anlamak da güç değil.

  ABD'DE 99 TL'YE DOLAN DEPO TÜRKİYE'DE 260 TL'YE DOLUYOR

  Meselenin Türkiye’deki karşılığını anlamak için basit bir hesap yeterli. Bir varil 3.7 litre. Benzin fiyatlarının 3 dolara düşmesi, litresinin 0.81 dolara yani 1.8 TL’ye satılması anlamına geliyor. Demek ki bir aracın 55 litrelik deposunu 99 TL’ye doldurmak mümkün. Aynı otomobilin deposu, Türkiye’de ise yaklaşık 260 TL’ye doluyor.

  VATANDAŞIN CEBİNE YANSIMIYOR

  Washington merkezli SGA danışmanlık şirketinin CEO’su Cenk Sidar, ABD’de 80 litrelik deposunu 88 dolar yerine artık 71 dolara doldurduğunu söylerken, iki ülke arasındaki farkı “Piyasa ekonomisi, küresel emtia fiyatlarındaki değişimlerin vatandaşın cebine yansımasını gerektirir. Türkiye’de petrol fiyatı artışı vatandaşa olumsuz yansıyor, düşüş yansımıyor. Hükümet bu durumdan haksız fayda sağlamış oluyor” sözleriyle açıklıyor.

  SATIŞLARI DA ETKİLEDİ

  ABD’deki ucuz benzin, otomotiv üreticilerinin rakamlarına da etki etmiş. Paylaşılan ilk veriler, ekim ayında çok benzin yakan büyük modellerde satışların arttığını gösteriyor. Örneğin Jeep satışları yüzde 52 artarken, çevreci Toyota Prius’un satışlarında yüzde 13.5 düşüş gerçekleşti.

  MÜŞTERİLER DE ARTTI

  Washington'da Shell istasyonunun müdürü Mazhar, müşterilerinin çok arttığını, herkesin deposunu doldurduğunu, kâr marjları aynı (varil başına 8-9 cent) olduğu halde daha fazla kazandıklarını söylüyor. Günde normalde 800 galon satarken, fiyatlar ucuzladığından beri 1000 galonun altına inmediklerini ekliyor.

  AYKIRI ÖRNEKLER DE VAR

  Bununla birlikte Washington’daki istasyonlarda benzinin galonu hala 3.99 dolar civarında. Georgetown’daki Exxon bayiinin yetkilisi, tankerlerin şehre zor girebildiğini, bu yüzden başkentte benzinin her zaman pahalı olduğunu hatırlatıyor. Son iki ayda fiyatlar 4.15 dolardan 3.99 dolara düştüğü halde satışlarında hiç artış yaşamadıklarını söyleyen yetkili, şehrin en zengin bölgesinde olduğumuzu hatırlatarak “Georgetown’da benzin fiyatına aldırış eden müşteri çok yok. Onlar depolarını hep full yapıyor” diye gülümsüyor.

  YENİ KAYNAKLAR ARZI ARTIRDI

  ABD’de benzin fiyatları Aralık 2010’dan bu yana 3 doların üzerinde seyrediyordu. Artışın ana nedeni, gelişmekte olan ülkelerdeki otomobil satışları ve petrol zengini Ortadoğu’da böş gösteren isyanlardı. Ancak bugün Ortadoğu’da petrol üretimi sürerken, özellikle ABD’de kaya gazı ve petrolü gibi yeni kaynakların bulunması arzı artırdı. Petrolün varil fiyatı haziran ayında 107 dolarken kasımda 80 doların altına düştü.

  DEĞİŞİMİN NEDENİ DÜŞÜK VERGİ ORANLARI

  Fiyatlardaki değişimin benzin istasyonlarına yansımasında ise düşük vergilerin payı büyük. Amerikan Petrol Enstitüsü’ne (API) göre ABD’de benzine vergi, galon başına ortalama 49.28 cent. Bu rakam litre başına 13.3 cent yani 30 kuruşa denk geliyor. Federal vergi miktarı tüm ülkede aynı: Galon başına 18.40 cent.
  Ancak eyaletlerin kendi koyduğu vergilerin miktarı değişebiliyor. Kaliforniya’da toplam vergi, galon başına 70 cent (litrede 19 cent ya da 42 kuruş). Alaska varil başına 30 cent (litrede 8 cent/18 kuruş) ile verginin en düşük olduğu eyalet. Türkiye’de litre başına 2.94 TL vergi alınıyor.


  Görüş Bildir