Petrol
97.77
1.52%
Euro
18.43
0.83%
Dolar
17.8693
-0.17%
Altın
1.031
-0.21%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
428.261
2.88%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C
  ABD'de çöl ortasına dev telekulak

  ABD'de çöl ortasına dev telekulak

  Dünyanın en büyük telekulak merkezi ABD'nin Utah eyaletinde inşaa ediliyor..
  • 18.03.2012 - 09:22

  ABD de çöl ortasına dev telekulak #1

  Sadece Google aramalarını, yazışmaları değil, telefon kablolarından geçen tüm bilgileri, alışverişleri, park cezalarını, mahkeme kararlarını takip edecek

  DÜNYANIN EN BÜYÜK TELEKULAK MERKEZİ

  ABD'nin Utah eyaletinde çöl ortasında, her birinin geçmişi didik didik edilmiş 10 bin işçi 93 bin metrekarelik bir binanın inşaatını bitirmeye çalışıyor. ABD'nin en ünlü bilm ve teknoloji dergisi Wired, Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) tarafından 2 milyar dolara yaptırılan binayı bu ayki kapağına taşıdı. NSA'nın yeni merkezi Eylül 2013'te tamamlandığında dünyanın en büyük telekulak merkezi olacak. Öyle ki burada masasının başında oturan bir Amerikan ajanı dünyada telefon ve internet kablolarından geçen tüm bilgileri istediği gibi tarayabilecek.

  HER ŞEYE ULAŞABİLECEKLER

   İstediği kişinin Google'da yaptığı aramalardan yazdığı e-posta mesajlarına, o güne kadar satın aldığı kitaplardan trafik cezalarının dökümlerine kadar her şeye ulaşabilecek. Aynı kişinin borsada alıp sattığı kağıtlar, iş anlaşmaları, yabancı bir ordudaki ve devlet dairesindeki kayıtları da bu merkezde toplanacak.
  ABD'nin eski başkanı George W. Bush döneminde tohumları atılan proje insan hayatının gizliliğini ihlal ettiği için çok eleştirilmişti. Ancak birkaç küçük değişiklikle hayata geçiriliyor.

  Özel şifre kırma birimi

  ABD'deki tüm istihbarat birimlerine bilgi servisi yapacak merkez tüm bu bilgileri saklayabilmek için yalnızca bilgisayarlarına 2 bin 500 metrekarelik bir alan ayırdı. Buradaki bilgileri çözmek için özel şifre kırma ekipleri kurdu. Wired NSA'nın yeni merkezinde birikecek bilginin büyüklüğünü açıklamak için şu örneği verdi: Bilim insanları insanoğlunun var olduğu günden beri biriktirdiği tüm bilginin 5 extabit büyüklüğünde olduğunu düşünüyor. NSA'nun Utah'taki merkezinde "milyon exabit" anlamına gelen yottobit birimleriyle işlem yapılacak. Daha basit açıklamak gerekirse: burada biriktirilen bilgiler kağıda döküldüğünde en az 500 000 000 000 000 000 000 sayfa edecek!

  10 milyon dolarlık güvenlik

  Utah'ta enerjisini kendi üreten istihbarat binası 7 bin 500 kilo ağırlığındaki bir aracın, saatte 80 kilometre ile duvarlara çarpmasına karşı bile dayanıklı. Merkezin içine girebilmek için 9.7 milyon dolara inşa edilmiş özel bir lobi bölümünden geçiliyor.

  3 gün
  Jeneratörlerin merkeze aralıksız elektrik vermeye devam edebileceği süre.

  6.2 milyon litre
  Su kuyularının günlük pompalama ve saklama kapasitesi.

  60 bin ton
  Bilgisayarların sıcaklığını kontrol altında tutmak için kullanılan malzeme miktarı.

  10 milyon dolar
  Merkezdeki tüm güvenlik önlemlerine harcanan para.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir