Euro
10.3392
-0.03%
Dolar
8.6083
-0.09%
Altın
501.87
-0.03%
Borsa
1.431
-0.78%
Bitcoin
333.800
-2.40%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 18 C

  ABD'de federal kurumlar bütçe krizi yüzünden kapandı

  Donald Trump'ın Meksika duvarına finansman ayırmayacağı çıkışıyla başlayan bütçe çatışması, demokratların bu kararın reddinde ısrarcı olmasıyla büyüyerek federal kurumların kapanmasına sebep oldu.
  • AA
  • 22.12.2018 - 08:33
  • Güncelleme : 22.12.2018 - 08:33
  ABD'de federal kurumlar bütçe krizi yüzünden kapandı

  ABD Başkanı Donald Trump'ın Meksika duvarı için finansman içermeyen geçici bütçe tasarısını imzalamayacağı restiyle ortaya çıkan bütçe krizi, demokratların geri adım atmaması sonucu büyüdü ve federal kurumlar bu yıl üçüncü kez kısmen - geçici olarak kapandı.

  FEDERAL KURUMLAR ÖDENEKSİZ KALDI

  Kongre ve Beyaz Saray yeni bir bütçe üzerinde anlaşamadığı için ödeneksiz kalan federal kamu kuruluşları, faaliyetlerini 22 Aralık Cumartesi yerel saatle 00.01 itibarıyla durdurmak zorunda kaldı.

  Yeni bir bütçe yürürlüğe girene kadar kapalı kalacak federal kurumlar için çalışan milyonlarca Amerikalı, bu süreçte ücret almadan çalışacak ya da zorunlu izne çıkarılacak.

  BAKANLIKLAR DURUMDAN ETKİLENMEYECEK

  Öte yandan, ABD Savunma, Sağlık, Çalışma ve Eğitim Bakanlıkları, 1 Ekim'de başlayan yeni mali yıl boyunca finansman sağlayacak 854 milyar dolarlık bütçe eylül ayında yasalaştığı için kapanmadan etkilenmeyecek.

  Trump’ın en önemli seçim vaatlerinden Meksika duvarı için istediği 5 milyar dolarlık finansmanın bütçeye eklenmesi, Demokratlar tarafından desteklenmeyince kısmen kapanan federal hükümet, aynı duruma bu yılın başında iki kere daha düşmüştü.

  ABD de federal kurumlar bütçe krizi yüzünden kapandı #1

  YILIN BAŞINDA DA AYNI OLAY YAŞANMIŞTI

  Federal kurumlar benzer anlaşmazlıklardan ötürü yaşanan bütçe krizi nedeniyle Trump'ın Beyaz Saray'daki ilk yıl dönümü olan 20 Ocak'tan 23 Ocak’a kadar kapalı kalmıştı.

  Aynı durum, 9 Şubat’ta yeniden yaşanmasına karşın sadece birkaç saat sürmüştü.

  21 KEZ KAPANMAK ZORUNDA KALDI

  Ülkede federal hükümeti, sonuncusu da dahil olmak üzere toplamda 21 kez kısmen ve geçici olarak kapanmak zorunda kaldı.

  Amerikan kanunlarına göre, Kongre 1 Ekim'de başlayıp, 30 Eylül'de sona eren mali yıl için kalıcı bütçeyi onaylayamazsa geçici bütçelerle aranın kapatılması gerekiyor.

  Geçici bütçenin de onaylanamadığı dönemlerde harcama yetkisini kaybeden federal kurumlar geçici olarak faaliyetlerini durduruyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir