Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
586.691
0.55%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  ABD'de 17 yıl aradan sonra federal mahkum idam edildi

  Arkansas'ta 3 kişilik aileyi öldüren Daniel Lewis Lee'ye zehirli iğne uygulandı.
  • AA
  • 14.07.2020 - 12:09
  ABD'de 17 yıl aradan sonra federal mahkum idam edildi

  ABD'de Yüksek Mahkeme, 17 yıl aradan sonra idam edilmesi planlanan ilk federal mahkumların infazlarının önünü açtı.

  Muhafazakarların çoğunlukta olduğu Yüksek Mahkeme'nin imzalanmamış görüşünde, "idamların planlandığı gibi yapılabileceği" belirtildi.

  Mahkemenin 5 yargıcı bu yönde oy kullanırken, muhalefet eden yargıçların sayısı 4'te kaldı.

  ZEHİRLİ İĞNEYLE İDAM

  Kararın ardından 28 Ağustos'a kadar farklı günlerde idam edilecek 4 federal mahkumdan birinin cezası infaz edildi.

  Arkansas'ta 1996'da aralarında 8 yaşındaki bir çocuğun da bulunduğu 3 kişilik bir aileyi katleden 47 yaşındaki Daniel Lewis Lee, Indiana eyaletinin Terre Haute kentindeki bir federal cezaevinde zehirli iğneyle idam edildi.

  Cezalarının infazı dün ertelenen, ancak Yüksek Mahkeme'nin bu kararı bozduğu federal mahkumlar arasındaki Lee'nin sabah yerel saatle 08.00'de öldüğü duyuruldu.

  ABD de 17 yıl aradan sonra federal mahkum idam edildi #1

  SON SÖZLERİ

  Lee'nin son sözleri, "Ben bunu yapmadım. Hayatımda çok hata yaptım ama bir katil değilim. Siz, masum bir adamı öldürüyorsunuz." oldu.

  Diğer yandan Arkansas'ta katledilen ailenin yakınları, Lee'nin idamını desteklemediklerini ifade ederek, bunun yerine zanlının ömür boyu hapis cezasına çarptırılması gerektiğini belirtti.

  Diğer iki federal mahkumun ölüm cezasının da bu hafta infaz edilmesi bekleniyor.

  CİNAYET SUÇLAMASIYLA TUTUKLAMA

  Lee ile beraber yargılanan Chevie Kehoe, 1995'te Lee'yi beyaz ırkın üstünlüğünü savunan "Ari Halkın Cumhuriyeti (Aryan Peoples’ Republic)" adlı örgütüne dahil etmişti.

  İkili, 1996'da silah tüccarı William Mueller, eşi Nancy ve 8 yaşındaki kızları Sarah Powell'ı öldürmekten tutuklanmıştı.

  1999'da çıkarıldıkları duruşmada savcılar, Lee ve Kehoe'nin, Mueller'in evindeki silahlarla 50 bin dolar parayı çaldıklarını belirtmişti. Kehoe'ye, müebbet hapis cezası verilmişti.

  ABD de 17 yıl aradan sonra federal mahkum idam edildi #2

  "YÖNTEM ZALİMCE"

  Washington DC Bölge Mahkemesi Yargıcı Tanya Chutkan, dün aldığı kararla, Adalet Bakanlığına "4 federal mahkumun idamını ertelemesi" talimatı vermişti.

  Chutkan, "Mahkememizin elindeki bilimsel veriler, zehirli iğne ile infazın, sanık üzerinde aşırı acı ve gereksiz ızdıraba yol açacağını gösteriyor." ifadesini kullanarak, mahkumların infazında başvurulacak bu yöntemin, ABD anayasasının "zalimce ve alışılmadık cezalandırmanın" yasaklanmasını öngören 8. ek maddesiyle çeliştiğini vurgulamıştı.

  17 YIL SONRA İLK FEDERAL İNFAZLAR

  ABD'de geçen yıl çıkarılan bir kararla 2003'ten bu yana ilk kez idam cezasının uygulanmasının önü açılmış ve ilk idam mahkumunun, 1996'da Arkansas'da aralarında 8 yaşındaki bir çocuğun bulunduğu 3 kişilik bir aileyi katleden Daniel Lewis Lee olacağı kaydedilmişti.

  Lee'nin 13 Temmuz'da, diğer 3 mahkumun ise 28 Ağustos'a kadar idam edilmesi planlanıyordu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir