Petrol
110.14
0.94%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
490.033
4.28%
17ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 17 C
  ABD'de isyan korkusu: Sokağa çıkma yasağı başladı

  ABD'de isyan korkusu: Sokağa çıkma yasağı başladı

  ABD’nin Missouri eyaletinde polis tarafından öldürülen siyahi genç için yapılan gösteriler alevlenirken, sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
  • 17.08.2014 - 04:35

  ABD de isyan korkusu: Sokağa çıkma yasağı başladı #1

  ABD’nin Missouri eyaletindeki St.Louis kentinin banliyösü Ferguson’da Michael Brown’un (18) öldürülmesiyle başlayan olaylar tekrar alevlendi. Çatışmalar ve yağma olayları cuma gecesi tekrar başlayınca Missouri Valisi Jay Nixon dün olağanüstü hal ilan etti.

  ABD de isyan korkusu: Sokağa çıkma yasağı başladı #2

  Nixon birçok protestocunun kendini barışçıl şekilde ifade ettiğini ancak bir grup yağmacını tüm toplumu tehlikeye atmasına izin vermeyeceklerini söyleyerek geceyarısından sabah 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı koydu.

  ABD de isyan korkusu: Sokağa çıkma yasağı başladı #3

  SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA UYMAYANLARA MÜDAHALE EDİLDİ

  Gece yarısından itibaren başlayan beş saatlik sokağa çıkma yasağını kabul etmeyen gösterici grup, “Adalet yoksa barış da yok” diye slogan attı. Yetkililerin evlerine gitmeleri için "yalvardıkları" grup, Missouri Valisi Jay Nixon tarafından ilan edilen olağanüstü durum ve sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle Özel Silahlar ve Taktikler (SWAT) birimi ile özel eğitimli birlikler tarafından gözaltına alınmak istendi.

  ABD de isyan korkusu: Sokağa çıkma yasağı başladı #4

  BİR KİŞİ AĞIR YARALANDI

  Ferguson’daki Florissant Caddesi üzerinde gruba yönelik müdahale sırasında 7 kişinin gözaltına alındığı, bir kişinin de silahla yaralandığı açıklandı. Durumu ağır olan ve henüz kimliği tespit edilemeyen yaralının polis tarafından vurulmadığı bildirildi.

  ABD de isyan korkusu: Sokağa çıkma yasağı başladı #5

  HIRSIZLIKLA SUÇLADILAR, TUTMADI

  Siyah gencin, beyaz bir polis memuru tarafından, üstelik silahsız olduğu halde öldürülmesine isyan eden vatadaşlar ve polis arasında bir haftadır devam eden çatışmalar perşembe günü yerini sakin protestolara bırakmıştı. Ancak Ferguson emniyet müdürü Thomas Jackson cuma günü Brown’u soygun zanlısı ilan edince tansiyon tekrar yükseldi.

  ABD de isyan korkusu: Sokağa çıkma yasağı başladı #6

  Ferguson'da protestoculara operasyon İZLE

  Ferguson'da polisin protestoculara ateş açması İZLE

  BİR ALAKASI OLMADIĞINI İTİRAF ETTİ

  Jackson önce Brown’u 50 dolar değerinde bir kutu puro çalarken gösteren görüntüleri basına dağıttı. Yaklaşık 5 saat sonra ise bu olayın Brown’ın öldürülmesiyle ilişkisi olmadığını itiraf etmek zorunda kaldı. Jackson, Brown’u vuran polis memuru Darren Wilson’ın (28) genci yol ortasında yürüdüğü için durdurduğunu söyledi.

  ABD de isyan korkusu: Sokağa çıkma yasağı başladı #7

  Brown’un ailesi polisin çocuklarını karalamaya çalıştığını, hiçbir şeyin Brown’ın öldürülmesini açıklamaya yetmediğini söyledi. Ferguson halkı da polisin iddialarından rahatsız oldu. Cuma akşamı düzenlenen gösterilerde Brown’un hırsızlık yaptığı iddia edilen çeşitli dükkanlar yağmalandı. Polis olayın büyümemesi için geri çekildi.

  ABD de isyan korkusu: Sokağa çıkma yasağı başladı #8

  ABD de isyan korkusu: Sokağa çıkma yasağı başladı #9


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir