Petrol
86.66
-0.25%
Euro
19.6548
0.20%
Dolar
18.6376
0.03%
Altın
1.079
-0.08%
Borsa
5014
-0.64%
Bitcoin
321.378
-0.85%
13ºC
İstanbul
Hafif yağmur 13 C
  ABD'de polis silahsız bir siyahiyi vurdu

  ABD'de polis silahsız bir siyahiyi vurdu

  Amerika'da polis tarafından öldürülen siyahi Scott'ın eşi tarafından olay anına ilişkin cep telefonuyla çektiği görüntüler yayınlandı.
  • AA
  • 24.09.2016 - 04:45

  ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinin Charlotte kentinde 43 yaşındaki siyahi Keith Lamont Scott'ın bir polis memuru tarafından öldürüldüğü an ve hemen öncesine ait cep telefonuyla çekilen görüntüleri ailesi tarafından paylaşıldı.

  EŞİ POLİSLERİ DEFALARCA UYARDI

  Eşi tarafından kaydedilen görüntülerde, Scott'a polisin "Elindeki silahı bırak." diye uyarılarda bulunduğu görülüyor. Kayıtlarda, Scott'ın eşinin ise "Ateş etme, onun silahı yok." diyerek polisleri uyardığı dikkati çekiyor. Kurbanın elinde herhangi bir silah olup olmadığının anlaşılamadığı görüntülere, siyahinin etrafını saran polislerin bir anda ateş ettiği de yansıdı.

  ABD'de polis silahsız bir siyahiyi vurdu

  Olayları yaklaşık 20 metre uzaklıktan takip eden ve çığlık atan eşinin, Scott'ın vurulmasının ardından "Umarım ölmemiştir çünkü bedeli ağır olacak." diye bağırdığı duyuluyor. Görüntülerde ayrıca, öldürülen siyahinin eşinin, "Polis çağıracağım, pardon ambulans çağıracağım." ifadesini kullandığı da yer alıyor.

  ELİNDE SİLAH MI YOKSA KİTAP MI VARDI TARTIŞMASI

  Scott'ın ailesi, yaptıkları ilk açıklamada, "kurbanın elinde sadece kitap bulunduğunu ve polisin buna rağmen onu vurduğunu" iddia etmişti. Charlotte Polis Şefi Kerr Putney ise "Scott'ın elinde silah olduğu ve bunu bırakması çağrısına cevap vermediği gerekçesiyle vurulduğunu" ileri sürmüştü.

  CHARLOTTE SOKAKLARINDA PRETESTO YÜRÜYÜŞLERİ YAPILDI

  Olayın ardından yüzlerce "Siyahilerin Hayatı Değerlidir" (Black Lives Matter) üyesi, Charlotte sokaklarında adalet ve özgürlük temalı sloganlar eşliğinde protesto yürüyüşü gerçekleştirmişti. Protestoların yoğunlaşması üzerine de kentte olağanüstü hal ilan edilmişti.

  ABD de polis silahsız bir siyahiyi vurdu #1

  ABD de polis silahsız bir siyahiyi vurdu #2

  ABD de polis silahsız bir siyahiyi vurdu #3


  Görüş Bildir