ABD'de sporcu ve sanatçılardan Ferguson tepkisi

ferguson

Amerika'da bazı tanınmış sporcu ve sanatçılar, Ferguson'da 9 Ağustos'ta, Brown'u öldüren polis memuru Wilson hakkında, soruşturma kurulu tarafından verilen, "yargılanmasını gerektirecek bir suçunun olmadığı" yönündeki kararı ve ardından meydana gelen şiddet olaylarıyla ilgili duygu ve düşüncelerini, attıkları Twitter mesajlarında değerlendirdi.

ŞİDDETE DEĞİL, SAĞDUYUYA DAVET ETTİLER

Ünlü isimlerin yaşanan gelişmeler ışığında yazdıkları, Türkiye'deki bazı ünlü isimlerşin ve siyasetçilerin, Gezi olaylarında ve Kobani eylemlerindeki kışkırtıcı tutumundan çok sağduyuya yönelik mesajlardı.

MAGİC JOHNSON: SİYAHİ GENÇLERİN GEREKSİZ KAYBI DURDURULMALI

Eski NBA oyuncusu Earvin Magic Johnson, Twitter mesajında, ''Siyahi gençlerin gereksiz kaybını durdurmak için birlikte çalışmalıyız. Ferguson'da adalet yerini bulmadı'' ifadesini kullandı.

LENA DUNHAM

Amerikalı aktris, senarist, yapımcı ve yönetmen Lena Dunham da mesajında, ''Bütün sevgim Michael Brown'un ailesiyle. Onların gücünü ve cesaretini alkışlıyor, kayıplarından dolayı kederlerini paylaşıyorum ve adalet ve değişimi görmeleri için dua ediyorum'' diye yazdı.

RHİMES: KARANLIK BİZİ KARANLIKTAN ÇIKARAMAZ

Amerikalı senarist, yönetmen ve yapımcı Shonda Rhimes ise ''Küçük'' Martin Luther King'in ''Karanlık bizi karanlıktan çıkaramaz, sadece aydınlık bunu yapabilir.'' ifadesini kullanırken, NBA oyuncusu Lebron James de #WeHaveToDoBetter" etiketini kullanarak şunları kaydetti:

''Toplum olarak sık sık olan bu tür şeyleri durdurmak için nasıl daha iyisini yaparız. Bu aileler için çok üzülüyorum. Şiddet cevap değildir, misilleme çözüm olmadığı gibi.''

Afrika kökenli Amerikalı komedyen, aktör ve film yapımcısı Chris Rock da olaylarda şiddete başvuranlara hitaben attığı Twitter mesajında, ''Dün gece yağmalama yapan, şişe atan veya arabaları yakan her kimse bir budala. Siyah, beyaz, kahverengi, portakal rengi sadece düz cahil'' ifadesini kullandı.

"DÜŞMANLIK HENÜZ HİÇBİR PROBLEMİ ÇÖZMEDİ"

Şarkıcı Kelly Rowland ise Chris Rock gibi göstericilere seslenirken daha sert ifadeler kullanmak yerine geçen Mayıs ayında vefat eden Amerikalı yazar, şair, aktris ve şarkıcı Maya Angelou'nun bir sözünü aktardı:  ''Düşmanlık bu dünyada birçok probleme neden olmuştur fakat bunlardan herhangi birini henüz çözmüş değildir.''

NBA ekiplerinden Los Angeles Lakers'ta forma giyen Kobe Bryant ve Steve Nash, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarla, ABD'de alınan kararı kınadıklarını belirtti.

KOBE BRYANT: GENÇ SİYAHİLER, HUKUK ADI ALTINDA ÖLDÜRÜLÜYOR

Lakers'ın yıldız basketbolcusu Bryant, kişisel hesabından "Sistem, genç siyahilerin hukuk adı altında öldürülmesini meşru kılıyor" değerlendirmesinde bulundu. ABD hukuk sistemini eleştiren Nash ise "alınan karardan iğrendiğini" ifade etti.

FERGUSON VAKASI

Missouri eyaletindeki St. Louis kentine bağlı Ferguson'da ağustos ayında meydana gelen olayda, polis memuru Darren Wilson'ın silahsız siyahi genç Michael Brown'ı vurarak öldürdüğü belirtilmiş, bunun üzerine kentte günler süren gösteriler düzenlenmişti.

St. Louis'deki soruşturma kurulunun değerlendirmesinin ardından Brown'ı öldüren polis memuru Wilson'ın yargılanmasına gerek olmadığı yönündeki karar, ABD'de ırk ayrımcılığı tartışmalarının artmasına neden olurken, ülke genelinde protesto gösterileri gerçekleştirildi. Karara tepkiler Brown'un öldürüldüğü Ferguson'da ise şiddet eylemlerine dönüşmüştü.

ABD'de sporcu ve sanatçılardan Ferguson tepkisi

ABD'de sporcu ve sanatçılardan Ferguson tepkisi

ABD'de sporcu ve sanatçılardan Ferguson tepkisi