Dolar
7.8275
-0.4881%
Euro
9.285
-0.1591%
Altın
1918.57
0.6499%
Borsa
1210.41
0%
G. Altın
483.122
0.1822%
Bitcoin
96309.96
2.5653%
17ºC
İstanbul
Güneşli 17 C
  ABD'de yeni bütçe tasarısıyla MANPAD kararı

  ABD'de yeni bütçe tasarısıyla MANPAD kararı

  Suriye'deki muhaliflere 'taşınabilir hava savunma füzeleri' (MANPAD) verilmesi, ABD'nin 2017 bütçe tasarısına eklendi.
  • Ajanslar
  • 09.12.2016 - 03:34

  "Muhaliflere destek" bahanesiyle Suriye'yi silahlarla dolduran Amerika'nın bu silahları, çoğu zaman PKK'nın Suriye'deki kolu YPG'nin eline geçiyor.

  ABD Savunma Bakanlığı'nın 619 milyar dolarlık 2017 bütçe tasarısı Senato'da kabul edilerek Beyaz Saray'a gönderildi. Tasarıya sonradan eklenen bir madde, belli koşullara bağlı olmak kaydıyla Suriye'deki muhaliflere 'taşınabilir hava savunma füzeleri' (MANPAD) verilmesinin önünü açıyor.

  Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasında tartışmalara neden olan bütçe tasarısına sonradan eklenen bir madde, "Belli koşullara bağlı olmak kaydıyla Suriye'deki muhaliflere 'taşınabilir hava savunma füzeleri' verilmesini" sağlayabilecek.

  Tasarının, (güvenlik kontrollerinden geçmiş) Suriyeli muhaliflere "taşınabilir hava savunma füzeleri" verilmesini engelleyen ilgili bölümüne getirilen istisnayla, füzelerin verilebilmesinin önü açıldı.

  Tasarıyla, Savunma ve Dışişleri bakanlarının ortak kararı gerektiren MANPAD desteğinin, hangi gruplara, ne kadar süreliğine ve hangi şartlarda verileceği koşullara bağlanmış oldu.

  ABD de yeni bütçe tasarısıyla MANPAD kararı #1

  TRUMP'IN YAKLAŞIMI NET DEĞİL

  20 Ocak'ta görevine başlayacak olan seçilmiş Başkan Donald Trump, daha önceki açıklamalarında, "Suriye'deki muhalif grupları yeterince iyi tanımadıklarını" dile getirerek "kimlere destek verip vermemeleri gerektiğini kararlaştırmanın kolay olmayacağı" yorumunda bulunmuştu.

  YENİDEN DEĞERLENDİRİLEBİLİR

  Kongredeki Cumhuriyetçiler kadar Demokratların da desteğiyle kabul edilen Savunma Bakanlığı bütçe tasarısındaki Suriyeli muhaliflere MANPAD verilmesi konusunun Trump döneminde yeniden ele alınabileceği değerlendirmesi yapılıyor.

  Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı John McCain, tasarının Senato'dan geçmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki yıl yeni bir başkan ve yeni bir Kongre olacak. Biz de strateji odaklı bir savunma yaklaşımına doğru hızlıca adım atmalıyız" ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir