Euro
15.4381
-0.91%
Dolar
13.7072
-0.66%
Altın
785.29
-0.51%
Borsa
1.967
2.06%
Bitcoin
720.000
1.95%
15ºC
İstanbul
Yağmur 15 C

  ABD'de yükselen yağ fiyatları, hırsızların da ilgisini çekti

  Amerika'da yükselen yemeklik yağ fiyatlarının ardından hırsızlar, kullanılmış yağ depolarını soymaya başladı.
  • REUTERS
  • 20.11.2021 - 21:12
  ABD'de yükselen yağ fiyatları, hırsızların da ilgisini çekti

  ABD'de yemeklik yağın değerinin bu yıl keskin bir şekilde artması ve patates kızartması ve tavuk kanadı gibi yiyecekleri kızartmak için bu yağı kullanan restoranları zorluyor. Bazı restoranlar yağ depolamaya başlarken bazıları da mevcut yağları yeniden kullanılabilmesi için daha sık filtreliyor.

  KULLANILMIŞ YAĞ DA KIYMETE BİNDİ

  Öte yandan kullanılmış yağ kendi başına da değerli. Fiyat raporlama ajansı Fastmarkets The Jacobsen’den alınan verilere göre, dizel yakıtı yapmak için geri dönüştürülen kullanılmış yemeklik yağının fiyatı son bir yılda yüzde 80 artış gösterdi ve kilosu 0.66 dolara ulaştı.

  ABD de yükselen yağ fiyatları, hırsızların da ilgisini çekti #1

  HIRSIZLAR KULLANILMIŞ YAĞ ÇALIYOR

  Wall Street Journal'ın haberine göre, kullanılmış yağın satışı o kadar kazançlı hale geldi ki, hırsızlar, bu yağların depolandığı bidonlardan kızartma yağını çalıp satmaya başladı.

  RESTORANDAN 30 BİN DOLARLIK YAĞ ÇALDILAR

  New York’taki Buffalo Biodiesel’in başkanı Sumit Majumdar, hırsızların sadece bir restorandan 30 bin dolar değerinde kullanılmış yağ çaldığını söyledi.

  Twitter’da yağ hırsızlığı hakkında paylaşımlarda bulunan Buffalo Biodiesel şirketi, yalnızca son 24 saat içinde New York’ta yedi restorandan kullanılmış yağ çalındığını duyurdu.

  ABD de yükselen yağ fiyatları, hırsızların da ilgisini çekti #2

  YAĞ FİYATLARINDA REKOR ARTIŞ

  Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi ekim ayında aylık yüzde 9.6 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

  Türkiye’de de yağ marketlerde sınırlı olarak satılmaya başlandı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir