Petrol
91.8
-3.47%
Euro
18.2227
-0.17%
Dolar
17.9291
-0.16%
Altın
1.023
-0.46%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
432.028
-0.85%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  ABD'deki olaylar gittikçe büyüyor

  Virginia'da başlayan ırkçı dalga heykel yıkımı ile Kuzey Karolina'ya taşınmıştı, eylemler bugün de New York ve Baltimore'a kadar ulaştı.
  • Haber Merkezi
  • 17.08.2017 - 09:53
  ABD'deki olaylar gittikçe büyüyor

  ABD iç savaşa doğru hızla sürükleniyor. Günlerdir eyaletten eyalete sıçrayan olaylara bugün bir yenisi daha eklendi. New York'da iç savaşın konfederasyon komutanlarından Robert E. Lee'nin anısına dikilen plaka kaldırıldı.

  KÜFÜRLÜ YAZI YAZILDI

  Ardından da Washington'daki ünlü Lincoln Heykeli ırkçıların boyalı saldırısının hedefi oldu.  Sütunlarından birine kırmızı boyayla küfürlü yazı yazıldı.

  ABD deki olaylar gittikçe büyüyor #1

  NEW YORK HRİSTİYAN PİSKOPOSLAR BİRLİĞİ EYLEMİ

  New York'un Brooklyn bölesinde bulunan Robert E. Lee plakasının sökülmesi için bir araya gelen New York Hristiyan piskoposlar birliğine bağlı Hristiyan din adamları, heykelin buunduğu parka gelip basına açıklama yaptılar.

  Birliğin kuvvetlenmesi ve mazlumların yalnız olmadığını göstermek için bu plakayı kaldıracaklarını belirten Lawrence Provenzano, bu eylem ile saflarını belli edeceklerini ve çıldırma noktasına gelen insanlara Neo-Nazizm'in karşısında olacaklarını göstereceklerini belirtti, ilahi kültürlerinde zalimlerle bir safta olmanın yanlış olduğunu söyledi.

  ABD deki olaylar gittikçe büyüyor #2

  Konfederasyon ordusu komutanının plakası söküldü VİDEO

  Luteryan Kilisesi papazı Khader El-Yateem ise, birliğin olayların başından beri zulmün karşısında olduklarını belirtirken, "Bu görmüş olduğunuz plaka'nın sokaklarda yeri yok, o tarihi bir obje ve iyisiyle, kötüsüyle tarihin yeri müzelerdir. Dahası bu adam ABD'ye baş kaldırmış, köleliğin kaldırılmaması için devlet ile savaşa girmiştir. Şu anda da toplumumuzun huzurunu bozmak konusunda büyük bir tehdit bu yüzden bu plaka bugün burada kaldırılacak." açıklamasını yaptı.

  ABD deki olaylar gittikçe büyüyor #3

  PLAKA YERİNDEN SÖKÜLDÜ

  Basın toplantısının ardından sıra plakanın sökülmesine geldi. Elektrikli testereler ile bahçeye gelen kişiler plakayı kesmeye başladlar. Kısa süre içerisinde şerit ve silindir testereler ile kesilen plaka, yine aynı kişlier tarafından bölgeden kaldırıldı.

  ABD deki olaylar gittikçe büyüyor #4

  ABD deki olaylar gittikçe büyüyor #5

  BALTİMORE'DA HEYKELLER KALDIRILIYOR

  ABD'nin Maryland eyaletindeki Baltimore'da da flaş bir karar alındı. Belediye meclisinde alınan karara göre Wyman Park'da bulunan iki adet konfederasyon anıtları kaldırıldı.

  ABD deki olaylar gittikçe büyüyor #6

  İç savaş komutanları, kölecilik yanlısı Robert E. Lee ve Stonewall Jackson'ın heykellerinin kaldırılması kararının hemen ardından belediye işçileri gece vakti park'a operasyon gerçekleştirdi. Sabaha kadar gerçekleştirilen operasyonda iki heykel de bulundukları kaidenin üstünden kaldırılarak tır dorselerinde belediye binasının deposuna taşındı.

  ABD deki olaylar gittikçe büyüyor #7

  Sabah uyandıklarında iki heykelin de bulunduğu kaideyi boş gören Baltimore'lular büyük bir şaşkınlık yaşarken, kimileri ise belediyennin bu kararına büyük öfke durdu.

  ABD deki olaylar gittikçe büyüyor #8

  ABD deki olaylar gittikçe büyüyor #9

  FAŞİST GRUPLAR SESSİZ

  Olaya ilişkin Neo-nazi gruplardan henüz bir tepki gelmezken, faşist grupların tabusu olan Konfederasyon meselesine olan bu müdahalesinin nasıl bir karşılık bulacağı merak konusu.

  Geçtiğimiz günlere de Kuzey Karolina'da Kölelik yanlısı bir Konfederasyon heykeli karşıt gruplarca yıkılmış ve büyük ses getirmişti.

  ABD deki olaylar gittikçe büyüyor #10


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir