Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
289.999
1.41%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  ABD'den Meksika'ya bir davet daha

  ABD ile yaşanan 'duvar geriliminin' ardından bu ülkeye yapacağı ziyareti iptal eden Meksika Başkanı Nieto, ABD'de yeni bir davet aldı.
  • Ajanslar
  • 30.01.2017 - 12:41
  ABD'den Meksika'ya bir davet daha

  ABD den Meksika ya bir davet daha #1

  Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, ülkesiyle arasında duvar geriliminin yaşanması nedeniyle gitmeyeceğini açıkladığı ABD'den yeni bir diplomatik davet aldı.

  ABD DAVET ETTİ

  ABD'nin Albuquerque kenti Demokrat Parti Temsilcisi Javier Martinez ve New Mexico eyaletinin diğer kentlerinden temsilciler, ortaklaşa kaleme aldıkları mektupta, Nieto'yu mevcut yasama döneminde New Mexico Temsilciler Meclisi Salonu'nda konuşma yapmak üzere eyalete davet etti.

  SINIRA ÖRÜLECEK DUVAR, NEW MEXİCO İLE MEKSİKA ARASINDAKİ BAĞLARI TEHDİT EDİYOR

  Bu arada Martinez, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Donald Trump'ın sınıra örülmesi planlanan duvarın masrafını Meksika'nın ödemesi konusundaki ısrarının New Mexico eyaleti ile Meksika arasındaki asırlık ekonomik ve kültürel bağları tehdit ettiğini belirtti.

  El Paso yerlisi olan ve çocukluğunun bir kısmını Meksika'nın Ciudad Juarez kentinde geçiren Martinez, "Trump'ın Meksika Devlet Başkanı'na yönelik konuşmasına, sınır ötesindeki bu çok pahalı duvarın inşası konusundaki duruşuna ve duvarın maliyetini Meksika'dan ithal edilen mallara yüzde 20 vergi koyarak finanse etme planına bakarsanız, tüm bu açıklamalar ve eylemler yalnızca New Mexico eyaleti için zarar verici olacaktır." ifadelerini kullandı.

  Öte yandan, Nieto'nun daveti kabul edip etmeyeceği konusunda henüz açıklama yapılmadı.

  MEKSİKA'DAN DUVAR MALİYETİ İSTEMİŞTİ

  Trump'ın Meksika sınırına duvar örülmesi projesini hayata geçirmek için gerekli kararnameyi imzalamasının ardından 25 milyar doları bulabileceği belirtilen duvarın kim tarafından ödeneceği tartışmaları başlamıştı.

  Meksika, geçen hafta, ABD Başkanı Donald Trump'ın, iki ülke sınırına örmeyi planladığı duvarın maliyetini, Meksika'dan ithal edilen mallara yüzde 20 vergi koyarak finanse etme planına tepki göstermişti.

  "ABD'YE GİTMİYORUM"

  Meksika Devlet Başkanı Nieto, duvarın masraflarını ödemeyeceğini vurgulamış Trump da ay sonu Pena Nieto ile yapacağı toplantıyı iptal edebileceği duyurmuştu. Bu gelişmenin ardından Pena Nieto, "ABD'ye gitmiyorum." açıklaması yapmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir