ABD'den NATO füzesi açıklaması

ABD'den NATO füzesi açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Türkiye'nin Suriye sınırına Patriot sisteminin kurulması konusunda NATO'dan resmi bir talep almadıklarını söyledi.

Nuland, günlük basın brifinginde konuyla ilgili bir soru üzerine, Türkiye'nin Suriye sınırındaki olayların patlak vermesi sonrasında sunduğu talep doğrultusunda 4. maddeyle ilgili NATO içerisinde Türkiye ile istişareler yürütmelerinden bu yana, Türkiye'nin başka ne gibi savunma desteklerine ihtiyaç duyabileceği konusunda NATO bünyesinde ve Türkiye ile çalıştıklarını belirtti.

NULAND: "RESMİ TALEP ALMADIK"

Bugün itibariyle NATO'dan resmi bir talep almadıklarını dile getiren Nuland, ''Ancak bildiğiniz gibi, geçmişte Türkiye'yi Patriot'larla takviye etmiştik. Dolayısıyla, resmi bir talebin gelmesini bekleyeceğiz ve daha sonra NATO bunu tartışacak. Elbette Türkiye'nin güvenliği ve emniyetinin devamını sağlamak için tüm durumlara bakıyoruz'' diye konuştu.

Nuland, ''Bu, NATO üzerinden mi olmalı?'' sorusunu, ''Hayır, ama geleneksel olarak, köklü bir NATO müttefiki olan Türkiye, güvenliğinin tehlikede olduğunu hissettiği zamanlarda NATO'nun desteğini arar'' şeklinde yanıtladı.

PATRİOT SAVUNMA SİSTEMİ

Bir gazetecinin, ''Patriot füzelerinin olası konuşlandırılmasıyla, sizce uçuşa yasak bölge ya da güvenli bölge uygulamasına yaklaşıyor muyuz?'' sorusunu yöneltmesi üzerine Nuland, ''Varsayımsal konulara girmeyeceğim. Patriot, bir savunma sistemidir, gelen füzelerin vurulmasına yarar. Dolayısıyla amacı, Türkiye'nin topraklarının korunması olur. Sizin tarafınıza doğru ateşlenen bir şey yoksa, bir amacı yoktur, üzerinde savaş başlığı da bulunmamaktadır. Burada bence elmalarla armutları karıştırıyorsunuz'' dedi.

Nuland, bir soru üzerine, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın spesifik olarak bu konuda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile son dönemde bir görüşmesinin olmadığını ifade ederek, ''Tekrar etmem gerekirse, nelere ihtiyaç duyulabileceği konusunda NATO'da görüşmeye devam ediyoruz. Clinton'ın, Davutoğlu ile son görüşmesi birkaç hafta önceydi, yakında yine görüşmelerini bekliyoruz ama illa ki bu konuda değil, Suriye'yi ilgilendiren tüm konularda...'' diye konuştu.