Petrol
111.69
-0.68%
Euro
17.3847
-0.02%
Dolar
16.6744
0.22%
Altın
977.16
0.43%
Borsa
2416
0.58%
Bitcoin
320.890
-4.82%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  ABD'den sürpriz Esad açıklaması

  ABD yönetiminin, Suriye'deki siyasi geçiş sürecinde Beşşar Esad'ın Mart 2017'den önce iktidarı bırakmayacağını öngördüğü bildirildi.
  • Ajanslar
  • 06.01.2016 - 22:03
  ABD'den sürpriz Esad açıklaması

  ABD den sürpriz Esad açıklaması #1

  Associated Press ajansının haberine göre, ABD yönetiminde Suriye konusuyla ilgilenen yetkililer için hazırlanan bir belgede, Esad ve yakın çevresinin görevi bırakması için 2017 yılının mart ayına işaret edildi.

  Belgenin, geçen yılın kasım ayında Viyana'da çok sayıda ülkenin katılımıyla yapılan toplantıda varılan ve BM'nin de onayladığı uzlaşıya dayanarak hazırlandığı bildirildi. Bu stratejiye göre Suriye'de yeni bir devlet başkanı ve milletvekillerinin seçilmesi için Ağustos 2017'de seçim yapılması öngörülüyor.

  Suriye'nin yeni siyasi sürecini zaman çizelgesi şeklinde aktaran belgede, geçen ay BM Güvenlik Konseyi tarafından da onaylanan 18 aylık geçiş sürecinin Viyana'da kabul edilen plana göre işleyeceği belirtiliyor. Bu çerçevede ilk olarak Suriye rejimi ile muhalefet temsilcilerinin 25 Ocak'ta BM gözetiminde Cenevre'de görüşmelere başlayacağı açıklanmıştı.

  "MAYISTA MECLİS FESHEDİLECEK"

  Çizelgede, görüşmelerin sonlanıp bir güvenlik komisyonu kurulması için nisan ayı veriliyor, aynı süreçte bazı rejim temsilcileri ile askeri yetkililer, ayrıca muhalif liderler ve silahlı savaşçılara af çıkarılması öngörülüyor. Bunun ardından varılması hedeflenen uzlaşıyla geçiş yönetiminin oluşturulacağı belirtiliyor.

  Çizelgede, mayıs ayında Suriye meclisinin feshedileceği, daha sonra BM Güvenlik Konseyi'nin oluşturulacak yeni geçiş yapısını tanıyacağı ifade ediliyor. Ardından geçişe dair belirlenecek adımların siyasi reformları, geçici meclisi ve Suriye'nin geçiş dönemi ile yeniden yapılanmasını finanse etmek amacıyla düzenlenecek uluslararası bir bağışçılar konferansı içereceği öngörülüyor.

  "MART 2017'DE ESAD BIRAKIR"

  Kasım 2016'dan sonraki 6 ay içinde yeni anayasanın yazılacağı belirtilen belgede, Ocak 2017'de Suriye halkının yeni anayasa için referanduma gideceği, daha sonra da Esad iktidarının sona ereceği öngörülüyor.

  Zaman çizelgesinde Mart 2017 için "Esad iktidarı bırakır ve yakın çevresi ayrılır" ifadesi yer alıyor. Ağustos ayında yapılacak devlet başkanlığı ve milletvekili seçimlerinden sonra ise yeni Suriye hükümetinin geçici hükümetten tüm yetkileri devralacağı ifade ediliyor.

  Belgede, Esad'ın iktidarı tam olarak nasıl bırakacağı ve bıraktıktan sonra geleceğinin ne olacağına dair bir açıklama yer almıyor.

  Yaklaşık beş yıl önce Esad'ın gitmesi gerektiğini söyleyen ABD Başkanı Barack Obama, 2017'nin ocak ayında görevi yeni başkana devredecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir