ABD'den Türkiye'ye yanındayız mesajı

ABD'den Türkiye'ye yanındayız mesajı

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, günlük basın toplantısında, Suriye'den atılan top mermisinin Türkiye'ye düşmesinin ardından iki ülke arasında son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin soru üzerine, ABD olarak Türkiye'nin yanında durduklarını söyledi.

OLASI BİR SALDIRI KABUL EDİLEMEZ

NATO'nun Türkiye'nin yanındaki konumunu vurgulayan Carney, Suriye ordusunun Türkiye'nin egemenliğine yapacağı olası bir saldırının kabul edilemeyeceğini söyledi.

ESAD ÜLKEDE KONTROLÜNÜ KAYBETTİ

Suriye'nin sınır boyunca provokatif eylemleri durdurma ve Türkiye'nin egemenlik hakkına saygı göstermekle yükümlü olduğunu belirten Carney, şunları kaydetti: ''Beşşar Esed, Suriye halkına önderlik etmede tüm meşruiyetini uzun süredir kaybetti ve Esed rejimi, Suriye'deki kontrolünü koruma noktasında zorlanıyor. Suriye Hükümeti, artık çatışmaların olmadığı şehirler dahil, ülkenin büyük bir alanında kontrolünü kaybetti.

(Hükümetten) Ayrılmalar devam ediyor ve ekonomi görülmemiş baskı altında. NATO olarak açıkça ortaya koyduk ki Suriye ordusunca Türkiye'nin egemenliğine saldırı kabul edilemez. Müttefikimiz Türkiye'nin yanında duruyoruz.''